Pierwsze wzmianki o Zamku Spiskim pochodzą z 1120 r. Ale dzieje osadnictwa w okolicy liczą 7000 lat – w kamieniołomie na sąsiednim wzgórzu Dreveník znaleziono czaszkę człowieka neandertalskiego.
Zamek Spiski, ważny ośrodek kultury europejskiej na Spiszu, chlubi się bogatą historią. Okazała warownia miała wielu właścicieli, do których należał węgierski ród królewski Arpadów, król Ludwik Węgierski, bracia Imrich i Stefan Zápoľskí, Thurzonowie oraz (jako ostatni) Csaky – wszyscy oni wywarli swoje piętno na kształcie kompleksu.
W maju 2008 r. australijski rzeźbiarz Andrew Rogers stworzył w podziemiach zamku okazałą płaskorzeźbę (100 x 100 m) ze spiskiego trawertynu, tzw. geoglif. Dzieło przedstawia dawny herb miasta – konia z monety celtyckiej.
Do najsłynniejszych mieszkanek Zamku Spiskiego należała Jadwiga, siostra jednego z panów miejskich. Podczas nieobecności brata opiekowała się jego jedyną córką Barbarą. Nieprzyjaciel z Polski porwał jednak dziewczynkę i na oczach ojca zrzucił z zamkowej skały. Nieodpowiedzialnej Jadwidze odcięto ręce do łokci i do dnia dzisiejszego nocami widuje się nieszczęśnicę, jak szuka swojej podopiecznej w zamkowych komnatach.
W sezonie letnim na zamku odbywa się wiele imprez, m.in. przegląd twórczości rzemieślniczej, scenki z życia średniowiecznego miasta, turnieje rycerskie, wieczory folklorystyczne i nocne wyprawy. Przez piękną okolicę wiedzie w pobliżu wygodna ścieżka edukacyjna Sivá Brada – Dreveník. Osiem przystanków przybliża historię okolicy i osobliwości przyrodnicze.
Atrakcje w okolicy: Spisz, Lewocza, Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie, Žehra, Czerwony Klasztor, kościół św. Jakuba, Kláštorisko, Strážky i kościół Ducha św. we wsi Žehra, Spiska Kapituła, rezerwaty Dreveník i Sivá Brada, Lewocza i dzieła mistrza Pawła