pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Synagoga w Spiskim Podgrodziu

Pamiątką po Żydach mieszkających pod Zamkiem Spiskim jest synagoga w Spiskim Podgrodziu. W budynku, wzniesionym w 1875 r., zachowała się wsparta na słupach galeria dla kobiet, szafa ołtarzowa (aron ha-kodesz) i dawne mauretańskie malowidła sufitowe. czytaj więcej

Spiskie Podgrodzie (Spišské Podhradie) przyciąga turystów za sprawą malowniczego położenia u podnóży ważnego zabytku – Zamku Spiskiego. W miasteczku zachowało się wiele pamiątek kultury żydowskiej, do których należy cmentarz i synagoga.

Historia

W przeszłości Spiskie Podgrodzie słynęło z wielonarodowości. Zamieszkiwali je Słowacy, Niemcy, a od roku 1840 również Żydzi. Powstał rabinat i wiele instytucji służących ortodoksyjnej społeczności, która w 1940 r. liczyła 458 osób. Życie religijne skupiało się w synagodze.

Synagoga jako część kultury żydowskiej na Słowacji

Synagoga w Spiskim Podgrodziu została zbudowana w roku 1875, a w latach 1905-1906 poddano ją rekonstrukcji z powodu pożaru. Wewnątrz zachowała się wsparta na słupach galeria dla kobiet, szafa ołtarzowa (aron ha-kodesz) i dawne mauretańskie malowidła sufitowe. Obecnie zabytek jest odnawiany i wykorzystywany na imprezy kulturalne. 

Atrakcje w okolicy: Zamek Spiski, Lewocza, Spisz

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia