pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Synagoga ortodoksyjna w Preszowie

Synagoga ortodoksyjna w Preszowie wznosi się na terenie żydowskiej gminy wyznaniowej i do dziś jest miejscem sprawowania obrzędów liturgicznych. Zbudowano ją w latach 1897-1898 – wewnątrz zachowały się wspaniałe malowidła w stylu orientalnym i arka do przechowywania zwojów Tory. czytaj więcej

Historia

Historia Żydów była bardzo burzliwa. O swoje prawa musieli walczyć również w Preszowie. Niegdyś w tym wolnym mieście królewskim obowiązywał zakaz osiedlania się wyznawców judaizmu. Zmieniła to dopiero rodzina Holländerów. W roku 1830 Leo Holländer został pierwszym przewodniczącym gminy żydowskiej w Preszowie. Jego walka o równouprawnienie Żydów z Węgier przyniosła efekty – w 1871 r. w mieście istniały już dwie gminy. Obecnie w Preszowie działa jedna gmina ortodoksyjna, licząca 50 członków.

Synagoga ortodoksyjna

Życie religijne preszowskiej społeczności żydowskiej skupia się w synagodze ortodoksyjnej. Bóżnica, zbudowana w latach 1897-1898, w latach 90. XX w. została poddana renowacji. Wnętrze kryje kompleksowe wyposażenie i wielobarwne mauretańskie dekoracje naścienne. Z zewnątrz gmach charakteryzują gładkie fasady i wysokie strzeliste podzielone okna. Zabytek wraz z synagogą, rabinatem, rytualną rzeźnią, szkołą i kancelarią wchodzi w skład terenu żydowskiej gminy wyznaniowej. Na środku placu wznosi się pomnik Holokaustu.

Na terenie gminy żydowskiej można oglądać stałą wystawę judaików Bárkányho. Znajdują się tam eksponaty z pierwszego muzeum judaizmu, założonego w 1928 r. Kolekcja szczęśliwym trafem przetrwała zawieruchę II wojny światowej.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia