pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Atrakcje Bardejova – dzielnica żydowska

Dzielnica żydowska (židovské suburbium) w Bardejovie to kompleks budynków pochodzących z XIX w. Tworzą ją Stara Synagoga, szkoła (bet midrasz) i rytualna łaźnia (mykwa). Wszystkie obiekty są zabytkowe i stanowią pamiątkę żydowskiej społeczności w mieście. czytaj więcej

Za murami Bardejova kryją się budynki stanowiące pamiątkę po lokalnej gminie żydowskiej, wzniesione w XIX w. W 1940 r. funkcjonowały tu dwie synagogi, łaźnia do kąpieli rytualnych, dwie szkoły, pięć domów modlitwy, pięć towarzystw dobroczynnych i dwie drukarnie książek. Dzielnica została utworzona według zasad Talmudu i istniała do roku 1944. Dziś zabytkowy kompleks tworzą stara synagoga, szkoła (bet midrasz) i łaźnia do kąpieli rytualnych (mykwa).

Stara synagoga

Najstarszym budynkiem jest wznosząca się w centrum dzielnicy dwusklepieniowa stara synagoga, którą zbudowano w roku 1836. Jej wnętrze tworzy sień, mała sala, główna sala modlitwy dla mężczyzn i galeria dla kobiet. Sklepienie pokrywają wspaniałe malowidła. Na uwagę zasługuje hebrajski chronostikon z napisem nad wejściem do głównej sali. Inskrypcja zawiera informacje o latach budowy i fundatorach. Synagoga służyła przez długie lata jako skład złomu i obecnie trwa jej renowacja. Z tego powodu nie jest udostępniona do zwiedzania. 

Bet midrasz i mykwa

Kolejną częścią kompleksu jest szkoła, pełniąca także funkcję sali modlitwy. Została zbudowana w XIX w. razem z łaźnią do kąpieli rytualnych. Na fasadzie gmachu znajduje się tablica opisująca życie kulturowe i dziedzictwo żydowskie na terenie Słowacji oraz tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom Holokaustu.

Oba budynki są obecnie używane w celach komercyjnych. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia