pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Symboliczny cmentarz przy Popradzkim Stawie

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Symboliczny cmentarz przy Popradzkim Stawie upamiętnia ofiary Tatr Wysokich. Tworzą go kapliczka oraz dziesiątki rzeźbionych drewnianych krzyży i tablic pamiątkowych. To doskonałe miejsce do kontemplowania potęgi przyrody. czytaj więcej

Słowackie Tatry Wysokie pochłonęły wiele ofiar, wśród których byli turyści, narciarze i taternicy. Pamiątką po osobach, które znalazły śmierć wśród majestatycznej górskiej przyrody, jest symboliczny cmentarz przy Popradzkim Stawie. Charakter tego miejsca najlepiej oddaje motto na ścianie kaplicy: „Zmarłym na pamiątkę – żywym na przestrogę”.

Pomysłodawcą założenia cmentarza pod zachodnią ścianą Ostrej był malarz z Pragi Otakar Štáfl. Nekropolia powstała w 1936 r., ale oficjalne otwarcie odbyło się 11 sierpnia 1940. W 1970 r. nadano jej status zabytku narodowego. Na terenie cmentarza znajduje się kaplica, ponad 50 rzeźbionych drewnianych krzyży i 278 tablic pamiątkowych. Na wielu z nich umieszczono nazwiska wspinaczy, którzy stracili życie w Tatrach Wysokich. Ciągle niestety przybywa ofiar, a tym samym krzyży i tablic. Cmentarz ma charakter symboliczny i nie organizuje się na nim pochówków.

Cmentarz jest dostępny do zwiedzania od 1 lipca do 31 grudnia. Prowadzi do niego żółty szlak turystyczny od Popradzkiego Stawu. 

Atrakcje w okolicy: TANAP (Tatrzański Park Narodowy), Poprad

 

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia