pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Rafajovce

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Rafajovce leżą w malowniczej okolicy w północnej części Zemplína, na obrzeżach Pogórza Ondawskiego. Sanktuarium z cudownym obrazem jest znanym miejscem pielgrzymek. Cerkiew zbudowaną w 1750 r. każdego roku nawiedzają tłumy pątników. czytaj więcej

Rafajovce to dowód na to, że nawet w małej wiosce mogą dziać się wielkie rzeczy i prawdziwe cuda.

 Cudowny obraz w Rafajovcach

Jak głosi legenda, przed 300 laty Rafajovce strawił wielki pożar. Spaliło się wiele domów i drewniany kościółek, ale znajdujący się w nim obraz Matki Boskiej pozostał nietknięty. Do cudownego wizerunku zaczęły przybywać liczne pielgrzymki. Ponieważ w tym czasie we wsi nie było świątyni, obraz przeniesiono do sąsiedniej osady Keľča. Po wielkich uroczystościach mieszkańcy Rafajovic wrócili i ku swojemu zdziwieniu ujrzeli obraz wiszący w domu wójta. Sytuacja z przeniesieniem obrazu i jego zagadkowym powrotem powtarzała się. W końcu mieszkańcy uznali to za znak z nieba i w 1750 r. postawili własną świątynię, w której ołtarzu umieścili cudowny wizerunek. Cerkiew poświęcono Narodzeniu Przenajświętszej Bogurodzicy.

Najważniejsze uroczystości w Rafajovcach odbywają się dwa razy w roku: w dzień Zesłania Ducha św. i w święto Narodzenia Matki Boskiej.

Cudowne źródełko

W pobliżu Rafajovic znajduje się źródło, którego wodzie przypisuje się właściwości uzdrawiające. Podobno napił się jej kiedyś ślepy wędrowiec i od razu odzyskał wzrok. Obok źródła zbudowano kapliczkę, która zachowała się do naszych czasów w niezmienionym stanie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia