pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Góra Maryjna, Lewocza

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Mariánska hora to jeden z najstarszych i największych ośrodków pielgrzymkowych na Słowacji. Tradycje pątnicze trwają tutaj już od XIII w. Co roku w pierwszą niedzielę lipca przybywają tu tłumy wiernych z całego świata. czytaj więcej

Historia

Mariánska hora to jeden z najstarszych i najsłynniejszych ośrodków pielgrzymkowych na Słowacji. Od połowy XIII w. spotykali się tutaj na modlitwach mieszkańcy okolicznych wsi. W 1311 r. zaczęto szczególnie uroczyście obchodzić święto Nawiedzenia Matki Boskiej. Z powodu stale rosnącej liczby pielgrzymów na wierzchołku wzniesiono neogotycki kościół, który zastąpił starszą kaplicę. W 1984 r. świątynia została wyniesiona do godności bazyliki. Pątników wita w niej rzeźba Matki Boskiej z otwartymi ramionami. 

Pielgrzymki na Górę Maryjną trwały nawet w okresie reformacji i komunizmu. Prześladowania umacniały poczucie wspólnoty wśród wiernych.

W ciągu wieków na wzgórzu zbudowano kolejne trzy kościoły i drewnianą kaplicę greckokatolicką. Po upadku komunizmu wzniesiono dom rekolekcyjny i dom pielgrzyma.

Wielka pielgrzymka

W 1995 r. w pielgrzymce na Górę Maryjną uczestniczył papież Jan Paweł II. Na pamiątkę wizyty nazwano jego imieniem aleję biegnącą wzdłuż trasy pielgrzymki. Papieżowi towarzyszyło w modlitwie ponad 650 tys. wiernych.

W 2005 r. Lewocza i Góra Maryjna zostały wpisane na listę Europejskich miejsc sanktuariów maryjnych. Dołączyły tym samym do szacownego grona słynnych sanktuariów, takich jak Lourdes, Mariazell, Częstochowa czy Fatima.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Lewocza

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia