pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Gaboltov

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Gaboltov to miejsce, w którym odbywa się jedna z największych pielgrzymek na Słowacji – Gaboltovský odpust. Oprócz tego co roku ściąga tu tradycyjna pielgrzymka Romów i pielgrzymka mężczyzn. W kaplicy św. Wojciecha znajduje się studzienka z wodą, której przypisuje się właściwości lecznicze. czytaj więcej

Historia

Dzieje wsi Gaboltov są nieodłącznie związane z osobą św. Wojciecha. Historycy uważają, że już w XIII w. krzyżacy zbudowali tutaj klasztor i poświęcili go biskupowi i męczennikowi. Klasztor wkrótce stał się ośrodkiem religijnym i kulturalnym okolicznych terenów. Przypuszcza się, że św. Wojciech naprawdę przebywał w Gaboltowie, gdzie zatrzymał się podczas wyprawy misyjnej z Węgier do Polski. Podobno napił się wody ze studni, która dziś znajduje się w kaplicy pod jego wezwaniem. Wkrótce woda zasłynęła z uzdrawiających właściwości. Wydarzenia te upamiętnia umieszczony w kaplicy obraz przedstawiający biskupa siedzącego pod drzewem i błogosławiącego źródło. Z czasem powstały w Gaboltowie kolejne kaplice, a w 2005 r. ustawiono krzyże z figurami Chrystusa i dwóch łotrów.

Gaboltovský odpust

Główna pielgrzymka odbywa się każdego roku w pierwszą niedzielę po 15 lipca. Katolicy z terenu Słowacji i innych krajów pielgrzymują do Matki Boskiej z Góry Karmel (Szkaplerznej) od 1706 r. 

Gaboltov słynie również z pielgrzymki Romów, która odbywa się w pierwszą niedzielę sierpnia od 2005 r. Z kolei pod koniec sierpnia do sanktuarium przybywa pielgrzymka mężczyzn. 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia