pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kościół św. Władysława, Spiski Czwartek

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Kościół św. Władysława w miejscowości Spiski Czwartek przetrwał wiele burzliwych wydarzeń, m.in. zniszczenie przez wojska Hunyady’ego, rabunki i pożar. Dziś prezentuje się turystom jako oaza ciszy i spokoju. czytaj więcej

Kościół św. Władysława w Spiskim Czwartku (Spišský Štvrtok) został wzniesiony w XIII w. w stylu gotyckim, a na przełomie XVII i XVIII w. przekształcono go w duchu baroku. We wnętrzu dominuje barokowy ołtarz główny z 1704 r., w skład którego wchodzą rzeźby, obrazy i ornamenty w kształcie liści akantu. Na uwagę zasługują także ołtarze boczne i XVIII-wieczna ambona.

Najstarszą częścią kościoła jest prezbiterium, datowane na XII stulecie, pod którym znajduje się krypta. W zakrystii, datowanej na przełom XIII i XIV w., przechowywany jest m.in. relikwiarz z pozłacanego srebra z różaną ornamentyką z połowy XVIII w., barokowy krucyfiks, rzeźba pokryta chromem z początku XVIII w., barokowa płaskorzeźba Jezusa i barokowa rzeźba św. Jana Ewangelisty. Rokokowe ławki mają po bokach bogate zdobienia.

Charakterystyczna wieża została dodana podczas gruntownej przebudowy po uszkodzeniu kościoła w 1402 r. Znajdują się w niej romańskie okna zakończone pseudogotyckimi iglicami, a całą konstrukcję wieńczą cztery strzeliste wieżyczki.

W 1473 r. do północnej ściany kościoła została dobudowana kaplica Zapolskich, zaliczana do najpiękniejszych budowli gotyckich na Słowacji.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Lewocza, Spiska Kapituła, Spiskie Podgrodzie, kaplica Zapolskich, kościół św. Jakuba

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!