Rzymskokatolicki kościół farny św. Jakuba w Lewoczy (Levoča) należy do najbardziej znanych budowli sakralnych na Słowacji. Pierwsza gotycka świątynia powstała w tym miejscu w XIV w. Strzelista wieża z pierwszej połowy XIX w. stanowi charakterystyczny element pejzażu miasta.
Liczący 18,6 m wysokości ołtarz główny, wykonany w drewnie lipowym w latach 1507-1517 w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy, należy do największych na świecie. W części środkowej umieszczone są figury Matki Boskiej, św. Jakuba i św. Jana Ewangelisty, a na skrzydłach znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia obu apostołów. Po zamknięciu ukazuje się osiem malowideł Męki Pańskiej, przedstawiających ogród Getsemani i zdradę Judasza, biczowanie, cierniem ukoronowanie, rozmowę z Piłatem, dźwiganie krzyża, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. Ich autorstwo przypisuje się malarzowi Hansowi.
W świątyni znajduje się aż 13 ołtarzy bocznych: osiem późnogotyckich, dwa renesansowe i trzy barokowe. Dużą wartość ma kolekcja gotyckich sprzętów liturgicznych.
Do największych skarbów kościoła należy konna figura św. Jerzego z 1515 r. Rzeźba, również autorstwa Mistrza Pawła, stoi w rogu kaplicy Eulenbacha, a jej tło tworzą malowidła ścienne związane z legendą o św. Jerzym. Z warsztatu Mistrza Pawła pochodzi także grupa Ukrzyżowania w oratorium korwinowskim (ołtarzu ufundowanym przez króla Macieja Korwina) – ponadnaturalnej wielkości rzeźby również wykonano z drewna lipowego.