Od 1465 r. Spiski Czwartek (Spišský Štvrtok) był własnością rodu Zapolskich. W 1473 r. żupan spiski Stefan Zapolski kazał do majestatycznego kościoła św. Władysława dobudować kaplicę. Wzniesiono ją według planów wiedeńskiego architekta i budowniczego Hansa Puschbauma, dlatego wiele detali przywodzi na myśl katedrę św. Stefana w Wiedniu.
Budowla miała pierwotnie pełnić funkcję kaplicę grobowej rodu Zapolskich. Ci jednak niedługo potem zbudowali kaplicę rodową w Spiskiej Kapitule, gdzie są pochowani. Przepiękna kaplica składa się z dwóch kondygnacji: górna część służyła jako miejsce odprawiania nabożeństw, w dolnej, połączonej podziemnym korytarzem z klasztorem, można podziwiać majestatyczne sarkofagi rodziny Zapolskich.
Z zewnątrz kaplica zachwyca bogatą dekoracją typową dla gotyku. Uwagę zwracają wysokie ostrołukowe okna wypełnione witrażami, szczyty i rozety.
Obecne wyposażenie pochodzi z końca XIX w., kiedy zabytek poddano rekonstrukcji po pożarze. We wnętrzu dominuje neogotycki ołtarz z obrazem przedstawiającym Zaśnięcie NMP. Najstarsze malowidło ścienne, motyw ukrzyżowania z Matką Boską i św. Janem Chrzcicielem, znajduje się na północnej ścianie. W jego dolnej części wyobrażono widok na szczyty Tatr. Nad oknami znajdują się freski z XVI w.
Poza kaplicą warto także zwiedzić XII-wieczny kościół św. Władysława.
Atrakcje w okolicy: Spisz, Spiskie Podgrodzie, kościół św. Władysława, Czerwony Klasztor, Spiska Kapituła, Lewocza, kościół św. Jakuba