pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Katedra św. Mikulasza, Preszów

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

W 2008 r. kościół parafialny św. Mikołaja został podniesiony do godności konkatedry. Świątynia, dominująca w zabudowie ulicy Hlavnej w Preszowie, należy do najstarszych i najbardziej znanych zabytków w mieście. Warto wspiąć się na wieżę, skąd można podziwiać wspaniały widok na Preszów. czytaj więcej

Budowę monumentalnej katedry św. Mikołaja ukończono w 1515 r. Mimo przeszkód i wielkiego pożaru w roku 1788 późnogotycka świątynia typu halowego z trzema nawami zachowała wiele pierwotnych elementów gotyckich – sklepienie sieciowe, okna i portale. 

We wnętrzu dominuje ołtarz główny, wykonany na przełomie XV i XVI w. Jego autorstwo przypisuje się preszowskiemu rzeźbiarzowi Janowi Weissowi. Najcenniejsze są trzy gotyckie rzeźby umieszczone w niszach z neutralnym złotym tłem. W środku ołtarza znajduje się Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus, a po jej prawej stronie umieszczono św. Mikołaja. Całość wieńczy rzeźba Trójcy Przenajświętszej, pod którą znajduje się medalion z namalowanym herbem miasta, używanym od roku 1558.

Z wieku rzeźb z początku XVI w. zachowały się wizerunki archanioła Gabriela, Ukrzyżowanie i mała figura Chrystusa Frasobliwego z warsztatu Mistrza Pawła. Do gotyckiego wyposażenia świątyni należą też malowidła ścienne na północnej ścianie prezbiterium z przełomu XV i XVI w., przedstawiające rycerza na koniu i postacie kobiece.

W świątyni zamontowano dwoje organów – duże i małe. Pierwsze, umieszczone w tylnej części kościoła, liczą 3480 piszczałek i 29 dzwonów. Instrument, zbudowany w 1634 r., jest zdobiony bogatą wczesnobarokową ornamentyką.

Warto wspiąć się na wieżę kościoła, z której roztacza się wspaniały widok na miasto Preszów.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Spiska Kapituła, kościół św. Władysława, kaplica Zapolskich

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia