Budowę monumentalnej katedry św. Mikołaja ukończono w 1515 r. Mimo przeszkód i wielkiego pożaru w roku 1788 późnogotycka świątynia typu halowego z trzema nawami zachowała wiele pierwotnych elementów gotyckich – sklepienie sieciowe, okna i portale.
We wnętrzu dominuje ołtarz główny, wykonany na przełomie XV i XVI w. Jego autorstwo przypisuje się preszowskiemu rzeźbiarzowi Janowi Weissowi. Najcenniejsze są trzy gotyckie rzeźby umieszczone w niszach z neutralnym złotym tłem. W środku ołtarza znajduje się Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus, a po jej prawej stronie umieszczono św. Mikołaja. Całość wieńczy rzeźba Trójcy Przenajświętszej, pod którą znajduje się medalion z namalowanym herbem miasta, używanym od roku 1558.
Z wieku rzeźb z początku XVI w. zachowały się wizerunki archanioła Gabriela, Ukrzyżowanie i mała figura Chrystusa Frasobliwego z warsztatu Mistrza Pawła. Do gotyckiego wyposażenia świątyni należą też malowidła ścienne na północnej ścianie prezbiterium z przełomu XV i XVI w., przedstawiające rycerza na koniu i postacie kobiece.
W świątyni zamontowano dwoje organów – duże i małe. Pierwsze, umieszczone w tylnej części kościoła, liczą 3480 piszczałek i 29 dzwonów. Instrument, zbudowany w 1634 r., jest zdobiony bogatą wczesnobarokową ornamentyką.
Warto wspiąć się na wieżę kościoła, z której roztacza się wspaniały widok na miasto Preszów.
Atrakcje w okolicy: Spisz, Spiska Kapituła, kościół św. Władysława, kaplica Zapolskich