W zabudowie bardejowskiego rynku dominuje trójnawowa bryła XV-wiecznej bazyliki św. Idziego. Przed wejściem do świątyni znajduje się późnobarokowa rzeźba św. Floriana, patrona strażaków, postawiona na pamiątkę wielkiego pożaru w roku 1774. Po jej prawej stronie umieszczono historyczne dzwony – Urban i Jan. W roku 2001 Jana zastąpiono dzwonem Józef o wadze 700 kg .
Ze zbioru 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych za najcenniejszy uważa się ołtarz boczny przedstawiający Narodzenie Jezusa. Obok ołtarza Piety umieszczono obraz Przebicie włócznią pędzla bardejowskiego malarza Petra Stockela. Rzeźba Stolica miłości w ołtarzu św. Barbary została wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy i należy do najcenniejszych tego typu zabytków w kraju.
Do cennych średniowiecznych rzeźb zalicza się także Ukrzyżowanie z końca XV wieku umieszczone na belce tęczowej. Jest to ośmiometrowej wysokości krzyż z ramionami o rozpiętości 5 m z naturalistycznie przedstawionym ciałem Chrystusa.
Zwiedzającym udostępniono gotyckie kamienne pastoforium z roku 1465 z pozłacanymi metalowymi drzwiczkami, dzieło koszyckiego kamieniarza Stefana. Precyzyjna wieżowa budowla wyróżnia się bogato zdobionymi motywami architektury gotyckiej (filary, kraby, maswerki), a dodatkową dekorację stanowią figury świętych.
Do innych ważnych pamiątek należy figura Idziego biskupa, późnogotycka chrzcielnica z brązu z 1485 r. i gotyckie metalowe lustro z końca XV w.