pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Bazylika św. Idziego, Bardejov

Punkt na szlaku: Karpaty dla Pielgrzyma

Jan Paweł II docenił znaczenie gotyckiego kościoła św. Idziego na bardiowskiej starówce i w liście apostolskim w listopadzie 2000 r. wyniósł go do godności bazyliki mniejszej. Świątynia wraz z całym Starym Miastem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. czytaj więcej

W zabudowie bardejowskiego rynku dominuje trójnawowa bryła XV-wiecznej bazyliki św. Idziego. Przed wejściem do świątyni znajduje się późnobarokowa rzeźba św. Floriana, patrona strażaków, postawiona na pamiątkę wielkiego pożaru w roku 1774. Po jej prawej stronie umieszczono historyczne dzwony – Urban i Jan. W roku 2001 Jana zastąpiono dzwonem Józef o wadze 700 kg .

Ze zbioru 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych za najcenniejszy uważa się ołtarz boczny przedstawiający Narodzenie Jezusa. Obok ołtarza Piety umieszczono obraz Przebicie włócznią pędzla bardejowskiego malarza Petra Stockela. Rzeźba Stolica miłości w ołtarzu św. Barbary została wykonana prawdopodobnie w warsztacie Mistrza Pawła z Lewoczy i należy do najcenniejszych tego typu zabytków w kraju.

Do cennych średniowiecznych rzeźb zalicza się także Ukrzyżowanie z końca XV wieku umieszczone na belce tęczowej. Jest to ośmiometrowej wysokości krzyż z ramionami o rozpiętości 5 m z naturalistycznie przedstawionym ciałem Chrystusa.

Zwiedzającym udostępniono gotyckie kamienne pastoforium z roku 1465 z pozłacanymi metalowymi drzwiczkami, dzieło koszyckiego kamieniarza Stefana. Precyzyjna wieżowa budowla wyróżnia się bogato zdobionymi motywami architektury gotyckiej (filary, kraby, maswerki), a dodatkową dekorację stanowią figury świętych.

Do innych ważnych pamiątek należy figura Idziego biskupa, późnogotycka chrzcielnica z brązu z 1485 r. i gotyckie metalowe lustro z końca XV w.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia