pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kościół św. Michała Archanioła, Šemetkovce

Najcenniejszym elementem dekoracji drewnianego kościoła św. Michała Archanioła są pozostałości dawnych malowideł ściennych. czytaj więcej

 

Greckokatolicki drewniany kościół św. Michała Archanioła w powiecie Svidnik został zbudowany w 1752 r. Zabytek ucierpiał podczas działań wojennych w listopadzie i grudniu 1944 r., ale mieszkańcy Šemetkovic odnowili go w ciągu zaledwie roku.

Obok trójdzielnej zrębowej świątyni stoi drewniana dzwonnica, na której wiszą trzy dzwony z XX w. Układ bryły podkreślają trzy wieże o różnej wysokości, ale od wewnątrz kościół sprawia wrażenie budowli dwudzielnej. Teren świątyni był pierwotnie otoczony drewnianym płotem z gontowym daszkiem.

We wnętrzu zachowały się pozostałości cennych malowideł ściennych. Barokowy czterorzędowy drewniany ikonostas z carskimi drzwiami powstał w drugiej połowie XVIII w. (część ikon pochodzi z wcześniejszych okresów). Ikonostas wraz z ołtarzem odrestaurowano w latach 1969-1970 i ostatnio w 2005 r. Ołtarz otaczają miniaturowe antyczne kolumny i tabernakulum z ikoną Matki Boskiej.

Od 1968 r. kościół św. Michała Archanioła jest zabytkiem narodowym.

                                                                                                                                               

 Atrakcje w okolicy: cerkiew św. Mikołaja, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, kościół Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego, kościół św. Franciszka z Asyżu.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!