pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, Miroľa

W drewnianej cerkwi Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy we wsi Miroľa można podziwiać galerię ikon z XVII w., zbiór cennych ksiąg, płótno z wizerunkiem Chrystusa i przepiękny czterorzędowy ikonostas. czytaj więcej

W zabudowie wsi Miroľa w powiecie Svidník dominuje greckokatolicka cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, trójdzielna budowla zrębowa z trzema wieżami. Obecny wygląd zabytku to efekt zwieńczenia w 1770 r. pierwotnej nawy i prezbiterium wieloboczną wieżą w stylu gotyckim.

Na teren świątyni prowadzi brama z ośmiospadowym stożkowatym daszkiem krytym gontem. W przedsionku pod wieżą znajduje się kilka cennych zabytków: stare księgi z zapisami w cyrylicy, wizerunek Chrystusa w grobie namalowany na szerokim pasie płótna oraz ręcznie kute gwoździe wykonane przez miejscowych mistrzów kowalskich.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z okresu budowy świątyni. Wzrok przyciąga czterorzędowy polichromowany ikonostas z XVIII w. Za najpiękniejszy uchodzi trzeci rząd, w którym umieszczono wizerunek Chrystusa w purpurowych szatach przepasanych niebieską wstęgą. Autor przedstawił go jako dobrego pasterza niosącego w ramionach zagubioną owcę. Głowę Chrystusa otacza aureola, prawa ręka jest wzniesiona w geście błogosławieństwa, a w lewej widać niebieskie jabłko. Konstrukcję wieńczy tablicowa ikona Ukrzyżowania. 

W nawie świątyni umieszczono galerię ikon z XVII w., wśród których na szczególną uwagę zasługuje Zaśnięcie Matki Boskiej. Ołtarz pochodzi z XVIII stulecia.

Cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy ma status zabytku kultury narodowej.

Atrakcje w okolicy: cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego, kościół św. Franciszka z Asyżu

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!