pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cerkiew św. Michała Archanioła, Ladomirová

Drewniana cerkiew św. Michała Archanioła we wsi Ladomirová, jedna z najcenniejszych greckokatolickich świątyń na Słowacji, powstała bez użycia ani jednego gwoździa. Zabytek, w którym można podziwiać piękny ikonostas, figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. czytaj więcej

Cerkiew św. Michała Archanioła w powiecie Svidník, jedna z najbardziej reprezentacyjnych świątyń obrządku wschodniego w słowackich Karpatach, została wzniesiona w 1742 r. Wybudowano ją bez użycia ani jednego gwoździa zgodnie z tradycją podkarpackich Łemków.

Teren świątyni w Ladomirowej, w skład którego wchodzi cmentarz, otacza płot zrębowy. Do cerkwi przynależy również drewniana dzwonnica o konstrukcji filarowej, zwieńczona gontowym dachem w kształcie piramidy. Pierwotnie znajdowały się w niej cztery dzwony – najstarszy z 1742 r. Obecnie są tylko trzy.

Wewnątrz uwagę zwracają malowidła ścienne i ikony utrzymane w stylu bizantyjskim. Autorami polichromii są mnisi Filon i Cyprian, a prace stolarskie i rzeźbiarskie to dzieło mnicha Michała i miejscowego chłopa Mikołaja Bojka. Do cennych elementów wyposażenia należy również pięciorzędowy drewniany ikonostas i ołtarz z połowy XVIII w.

Osobliwością ikonostasu jest to, że wrota między nawą główną a prezbiterium nie są osadzone jako skrzydła, ale umożliwiają wgląd do środka. Warto także obejrzeć barokowy ołtarz boczny i inne ikony, rozmieszczone na ścianach bocznych.

Od 7 czerwca 2008 r. cerkiew w Ladomirovej wraz z ośmioma innymi drewnianymi świątyniami ze względu na wyjątkowe walory wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Atrakcje w okolicy: cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Paraskiewy, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego, kościół św. Franciszka z Asyżu

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!