pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Bazylego Wielkiego w powiecie Snina

Do wsi Hrabová Roztoka w powiecie Snina turystów przyciąga nie tylko zabytkowa cerkiew św. Bazylego Wielkiego, ale również pobliska puszcza Havešová, zapewniająca kontakt z dziewiczą przyrodą. czytaj więcej

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Bazylego Wielkiego w powiecie Snina została zbudowana w roku 1750. Świątynia dominuje w zabudowie wsi Hrabová Roztoka i należy do ważnych zabytków po słowackiej stronie Karpat. 

Trójdzielna budowla zrębowa nakryta dachem gontowym z dwoma wieżyczkami została wzniesiona na kamiennej podmurówce, na wzgórzu ponad miejscowością.

Wnętrze, utrzymane w duchu baroku, pochodzi z drugiej połowy XVIII w., a ikonostas datuje się na koniec stulecia. Do cennych elementów wyposażenia należy ciekawa skrzynia w stylu gotyckim.

Turyści odwiedzający Hrabovą Roztokę oprócz zabytkowej drewnianej cerkwi mogą podziwiać malowniczą przyrodę – w pobliżu miejscowości rozciąga się unikatowa puszcza Havešová (pozostałość karpackich lasów bukowych), od roku 2007 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Atrakcje w okolicy: puszcza Havešová

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!