pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Cerkiew św. Paraskiewy, Dobroslav

Osobliwością cerkwi św. Paraskiewy we wsi Dobroslav jest układ na planie krzyża greckokatolickiego, przez co świątynia jest unikatem na terenie Słowacji. Ale nie tylko dlatego figuruje w rejestrze zabytków kultury narodowej. czytaj więcej

Greckokatolicka drewniana cerkiew św. Paraskiewy, znajdująca się we wsi Dobroslav w powiecie Svidník, pochodzi z 1705 r. Obniżenie, w którym leży osada, podczas II wojny światowej zyskało miano „Doliny Śmierci”. Toczyły się tu bowiem wyjątkowo ciężkie walki, których pamiątką jest amunicja do dziś znajdowana w okolicy.

Podczas jednej z wielu modernizacji do świątyni dobudowano dwie kaplice boczne, które zmieniły pierwotny kształt bryły na plan krzyża greckiego. Z tego powodu drewniana cerkiew w Dobroslaviu jest unikatem po słowackiej stronie Karpat. Typowym rozwiązaniem są trzy umieszczone na różnej wysokości kopuły zwieńczone wieżami w kształcie ściętej piramidy. W głównej wieży kryje się dzwon z 1790 r. Pobliski cmentarz stanowi część terenu świątyni i jest ogrodzony płotem.

Najcenniejszym elementem wyposażenia jest odrestaurowany pięciorzędowy ikonostas z XVIII w., na którym przedstawiono sceny z Nowego Testamentu. Główny rząd zawiera ikony św. Mikołaja Biskupa, Matki Boskiej w ujęciu Hodegetria, Chrystusa Nauczyciela i św. Paraskiewy. Konstrukcję wieńczy trójramienny krzyż, po bokach którego znajdują się wizerunki Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty.

Cerkiew św. Paraskiewy w Dobroslaviu stanowi część zespołu wschodniosłowackich świątyń drewnianych, wpisanych do rejestru zabytków kultury narodowej.

Atrakcje w okolicy: cerkiew św. Mikołaja, kościół św. Michała Archanioła, cerkiew św. Michała Archanioła, cerkiew Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy, cerkiew św. Bazylego Wielkiego, kościół św. Franciszka z Asyżu

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!