pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kościół św. Łukasza Ewangelisty w Brežanach

Jedyna drewniana świątynia w powiecie preszowskim, kościół św. Łukasza Ewangelisty w Brežanach, do dziś pełni funkcje sakralne: w otoczeniu wypełnionym historią regularnie odbywają się nabożeństwa rzymskokatolickie. czytaj więcej

Rzymskokatolicki kościół św. Łukasza we wsi Brežany, wybudowany w stylu gotyckim w 1727 r., należy do najstarszych drewnianych świątyń na Słowacji. Charakterystycznym elementem jest oddzielna wieża. Okienka powstały przez głębokie wycięcia w dwóch sąsiadujących belkach zrębu. Oszklony otwór osłania prosta żelazna krata.

Konstrukcję tworzą bale pokryte gliną. We wnętrzu dominuje ołtarz główny z 1782 r. utrzymany w stylu barokowym. Na murowanej mensie ołtarzowej znajduje się obraz Koronacja Matki Boskiej Franciszka Ferdynanda. Ołtarz boczny Piety jest malowany na drewnie i umieszczony w ramie z kolumienkami po bokach. Kolejny ołtarz boczny, przedstawiający Chrystusa z Księgą Życia, to dzieło z drugiej połowy XVIII w. Z tego samego okresu pochodzi chór, na parapecie którego namalowano sceny Męki Pańskiej z napisami w cyrylicy.

Barokowy ikonostas powstał w 1773 r. i charakteryzuje się tradycyjnym bizantyńskim rozmieszczeniem ikon. Pod główną ikoną Chrystusa znajduje się napis po łacinie: „Fundator Świętej Cerkwi i Całej Roboty toj P.S oltys Teodor Demeteri ze współmałżonką swoją Marianną. Ano Dni 1733”. Ikona św. Łukasza Ewangelisty, patrona świątyni, przedstawia go pełnego zapału podczas spisywania Ewangelii.

Kościół św. Łukasza Ewangelisty w Brežanach stanowi obecnie filię parafii rzymskokatolickiej w pobliskim Bajerowie i należy do zabytków kultury narodowej.

Atrakcje w okolicy: Spisz, Lewocza, Kapituła Spiska, kościół św. Jakuba, kościół św. Władysława, kaplica Zapolskich

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!