pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Europejskie Rzemiosło Ludowe, Kieżmark

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

W Kieżmarku, u stóp Tatr Wysokich, każdego roku w lipcu odbywa się największy festiwal rzemiosł w Europie – Europejskie Rzemiosło Ludowe. W czasie trzech dni prezentują się na nim rzemieślnicy, grupy folklorystyczne, szermierze, miłośnicy muzyki czy sokolarze. czytaj więcej

W Kieżmarku, każdego roku w drugim tygodniu lipca, odbywa się festiwal tradycyjnych rzemiosł pod nazwą Europejskie Rzemiosło Ludowe. U stóp Tatr Wysokich w czasie trzech dni spotykają się rzemieślnicy, grupy folklorystyczne, szermierze, miłośnicy muzyki poważnej i współczesnej, sokolarze i goście.

Największy festiwal rzemieślniczy w Europie

Festiwal Europejskie Rzemiosło Ludowe jest największym pokazem rzemieślniczym w Europie. Odbywa się od 1991 roku. Samą imprezę poprzedza co roku historyczny przemarsz przez miasto i uroczyste otwarcie w stylu minionych epok, to znaczy w taki sposób, jak w przeszłości dokonywał tego wójt wraz z mieszkańcami.

Zadaniem szermierzy jest zdobycie murów obronnych i bramy, która w te dni ozdabia rynek i stanowi bramę do wejścia na teren imprezy. Teren ten jest w czasie festiwalu przepełniony atmosferą minionych czasów i znajduje się w nim ponad siedemset budek stworzonych w duchu przeszłości dla ponad 180 rzemieślników. Goście mają możliwość nie tylko kupienia produktów, ale też obejrzenia na miejscu, jak powstają i własnoręcznego wypróbowania ich tworzenia.

Uczestnicy imprezy dbają o bogaty program na trzech scenach – przed ratuszem, zamkiem i na dziedzińcu zamkowym. Życie i tradycje ludzi, którzy tu w przeszłości bytowali i działali, przybliżają aktorzy. Dzieci co roku z radością podziwiają przedstawienia teatru lalek, kręcą się na drewnianej karuzeli czy jeżdżą na kucykach. Część targów rzemieślniczych stanowi zwiedzanie miejskiego zamku z oprawą, wystawy, przedstawienia teatralne i inscenizacje. Wyżywienie zapewniają budki z tradycyjnymi średniowiecznymi specjałami.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia