pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Hornotoryski Festiwal Folklorystyczny, Krivany

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

Każdego roku w sierpniu w Krivanach odbywa się Hornotoryski Festiwal Folklorystyczny. Jego celem jest zachowanie tradycji folkloru ludowego dzięki uczestnikom krajowym i zagranicznym. Na festiwalu nie brakuje miasteczka namiotowego, kina festiwalowego, itp. czytaj więcej

Ponad 700 uczestników

Miesiące letnie są okresem festiwali, koncertów i imprez. Dzieje się tak również w Krivanach, w których każdego roku w sierpniu organizowany jest Hornotoryski Festiwal Folklorystyczny. Jego tradycja sięga 1994 roku i od tego czasu przegląd odbywa się na terenie Amfiteatru i Ośrodka Architektury Ludowej. Każdego roku uczestniczy w nim ponad 700 osób. Na scenach przewijają się interpretatorzy ludowych pieśni i zespoły folklorystyczne nie tylko z całej Słowacji, ale również z zagranicy, dzięki czemu festiwal ma status imprezy międzynarodowej. Od 1999 roku częścią przeglądu jest również jarmark rzemiosł ludowych, na którym prezentują się rzemieślnicy z wyrobami ludowymi. Impreza ma istotny wkład w realizację zasad UNESCO z 1989 roku – Zalecenie ochrony tradycyjnej kultury ludowej i folkloru.

W duchu zachowania tradycji

Celem festiwalu jest dochowanie tradycji za pośrednictwem folkloru ludowego i zaprezentowanie wszystkich elementów tej sztuki – instrumentów muzycznych, tańca, śpiewu, inscenizacji. Organizatorzy starają się jednocześnie uprzyjemnić czas mieszkańcom i gościom, wywołać w nich niezapomniane przeżycia poprzez radość, kolory i sztukę ludową.

Kino festiwalowe
Do imprez towarzyszących festiwalowi należy kino festiwalowe, podczas którego wyświetlane są filmy z pracowni autorskiej Jána Lazoríka, powstaje miasteczko namiotowe z możliwością zakwaterowania w namiotach, serwuje się tradycyjną miejscową kuchnię, jest odprawiona uroczysta msza święta i przez miejscowość przechodzi pochód uczestników festiwalu w strojach ludowych.

Więcej informacji na: http://www.obeckrivany.sk/kultura/hornotorysky-folklorny-festival/

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia