pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Uroczystości Kultury Rusinów-Ukraińców na Słowacji, Svidník

Punkt na szlaku: Imprezy folklorystyczne

Svidník w połowie czerwca każdego roku staje się sceną kultury ukraińsko-rusińskiej, tradycyjnych występów folklorystycznych, wystaw etnograficznych i sztuk plastycznych oraz seminariów. To wszystko wchodzi w skład Uroczystości Kultury Rusinów-Ukraińców na Słowacji. czytaj więcej

Uroczystości Kultury Rusinów-Ukraińców na Słowacji odbywają się w połowie czerwca każdego roku w amfiteatrze w Svidníku. Miasto na trzy dni staje sceną kultury ukraińsko-rusińskiej, którą tu zostawili tutejsi przodkowie.

Program festiwalu składa się z tradycyjnych tańców folklorystycznych, śpiewów i występów słowackich oraz zagranicznych uczestników, wystaw etnograficznych i sztuk plastycznych, seminariów czy konferencji naukowych. Tego typu imprezy mają wieloletnią tradycję i nawiązują do nich również uroczystości w Svidníku. Od 1956 roku odbywał się tutaj festiwal ludowej twórczości artystycznej robotników ukraińskich wschodniej Słowacji, a 40. edycja nosiła już nazwę Uroczystości Kultury Rusinów-Ukraińców na Słowacji. Wówczas wzięło w nim udział 46 zespołów i ponad 1493 uczestników. Dzisiaj impreza ta jest uważana za najstarszy festiwal folklorystyczny na Słowacji i przyciąga gości również z zagranicy.

Więcej informacji na: http://www.rusini-ukrajinci.sk/

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia