pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Na linie na Kasprowy

936 m wysokości pokonać w 12 minut? Nic prostszego! Wózek inwalidzki to nie powód, aby nie znaleźć się w sercu Tatr w banalnie prosty sposób. Oto najprostsza recepta na wycieczkę, która gwarantuje wysokogórskie wrażenia bez konieczności pokonywania stromych podjazdów. czytaj więcej

Trudność szlaku: dolna stacja 49°16'10"N 19°58'45"E -> górna stacja 49°13'58"N 19°58'58"E *

Wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch (1987m n.p.m.) zorganizowano bez barier -wagoniki są przystosowane do przewozu niepełnosprawnych.

Kolejka oddana do użytku w 1936 r. przemierza trasę na szczyt na dwie raty - z Kuźnic (1027 m n.p.m.) na Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m.), gdzie trzeba się przesiąść, i z Myślenickich Turni prawie na czubek Kasprowego (1959 m n.p.m.). Górna stacja jest nieco poniżej wierzchołka i ulokowanego na nim obserwatorium meteorologicznego.

Okolice dolnej stacji w Kuźnicach w XVIII i XIX w. były rejonem górniczym. Wydobywaną w Tatrach rudę żelaza magazynowano tutaj, a następnie Drogą pod Reglami wieziono do przetopienia w hucie w Dolinie Kościeliskiej.

Kolejka, do której wsiądziemy, przemierza dystans 4291 m i wywozi turystów z prędkością 6-8 m na sekundę o 936 metrów wyżej niż dolna stacja. W najbardziej widowiskowym miejscu pod podłogą wagonika jest 180 m przestrzeni dzielącej turystów od skał.

Gdy wysiądziemy na górze – pierwsze, co nas może zaskoczyć poza widokiem, to zimno. Przed wycieczką należy pamiętać o tym, że każde sto metrów w górę to mniej więcej jeden stopień w dół. Jeśli więc w Kuźnicach będzie plus dziesięć, na szczycie – około zera. Ciepła kurtka obowiązkowa, aby móc, nie marznąc, podziwiać grań Tatr – Świnicę i Kościelce, Dolinę Gąsienicową, Kopy Liptowskie i Krywań w oddali.

Więcej o wycieczce:

HYPERLINK "http://www.pkl.pl/index.php?id=118" http://www.pkl.pl/index.php?id=118

HYPERLINK "http://www.ciekawostki.sadurski.com/Humor/Skok+z+Kasprowego/15/7754/1/" http://www.ciekawostki.sadurski.com/Humor/Skok+z+Kasprowego/15/7754/1/

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!