pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Ho, ho, Chochołowska

Choć dolina administracyjnie należy do wsi Witów, jej nazwa pochodzi od nazwy pobliskiej wioski Chochołów, która słynie z wyjątkowo czyściutkich góralskich chałup. Obowiązywała tu tradycja mycia domów dwa razy do roku. Ciekawskim ceprom pytającym dlaczego Chochołów tak się nazywa, górale odpowiadają czasem, że to od zachwytów turystów, którzy na widok gaździn szorujących ściany zachwycali się „ho ho ho”. czytaj więcej

Trudność szlaku:

Siwa Polana - 49°16'46"N 19°50'16"E -> Polana Huciska - 49°15'34"N 19°49'4"E - **

Dalej na Polanę Chochołowską ***

Dolina zapewnia około 10 km jazdy dla wytrenowanych „wózkersów” i prawie połowę tego dystansu (4,5 km) dla początkujących w górskich wyprawach na kółkach. Bez stromizn, ale mozolnie pod górkę podążamy drogą, na której kręcono scenę kuligu w filmie „Potop”. Od Siwej Polany (910–935 m n.p.m.) do Hucisk (980-1050 m n.p.m.), czyli mniej więcej połowę trasy pokonujemy wygodnie – asfaltem. Później szlak wiedzie utwardzoną drogą o nierównej – fragmentami kamienistej nawierzchni, na której przydadzą się pomocnicy. Szczęśliwi posiadacze handbike’ów w wersji terenowej poradzą sobie sami, szlakiem zresztą podąża wielu rowerzystów „dwukołowych”. Widoki na szczyty Tatr Zachodnich wznoszące się ponad doliną, a wiosną – łąki pełne krokusów, wynagradzają wysiłek.

Latem kursuje doliną kolejka - „Rakoń”, do której – dzięki życzliwym „kolejarzom” – można się załadować i dojechać do Polany Huciska. Działała tu na przełomie XVIII i XIX w. kopalnia rud żelaza.

Druga – trudniejsza połówka szlaku – począwszy od Polany Huciska prowadzi do schroniska położonego na wysokości 1150 m n.p.m, do którego – niestety – wiodą schody. Jeśli drużynie sił nie brak, warto jednak spróbować zmierzyć się z trudami trasy choćby tylko po to, aby zobaczyć u kresu podroży osiedle zabytkowych szałasów pasterskich, w których można kupić owcze sery.

Więcej o szlaku:

HYPERLINK "http://www.travelpolska.pl/tatry/" http://www.travelpolska.pl/tatry/

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia