pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Doliny U-kształtne – Dolina Białej Wody

Typową polodowcową formą geomorfologiczną w Tatrach są doliny U-kształtne – w przekroju poprzecznym mają one kształt litery „U” (patrz rysunek). Taki kształt zawdzięczają erozyjnej działalności jęzorów lodowca, które schodziły z wyższych partii górskich, wykorzystując „V” kształtne doliny wyżłobione przez górskie strumienie. Procesy erozji glacjalnej dzieli się na detrakcję, detersję oraz egzarację. czytaj więcej

Typową polodowcową formą geomorfologiczną w Tatrach są doliny U-kształtne – w przekroju poprzecznym mają one kształt litery „U” (patrz rysunek). Taki kształt zawdzięczają erozyjnej działalności jęzorów lodowca, które schodziły z wyższych partii górskich, wykorzystując „V” kształtne doliny wyżłobione przez górskie strumienie. Procesy erozji glacjalnej dzieli się na detrakcję, detersję oraz egzarację.

Warto zauważyć, że zarówno dolina Chochołowska jak i Kościeliska jedynie w górnej części noszą znamiona działalności lodowcowej. Dolne części tych dolin (odpowiednio poniżej Bramy Chochołowskiej i poniżej wylotu Doliny Smytniej) ukształtowane są głównie przez procesy erozji rzecznej jak i krasowej. Na podstawie zmiany charakteru doliny można w przybliżeniu ustalić zasięg przynajmniej ostatniego zlodowacenia – należy bowiem wziąć pod uwagę, że w Tatrach zaznaczyło się kilka faz zlodowaceń o różnym zasięgu. Poszczególne okresy zlodowaceń oddzielone były względnymi okresami ociepleń, podczas których dominowały inne procesy erozyjne (między innymi erozja rzeczna), co spowodowało zatarcie efektów jednych procesów przez kolejne.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia