pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Białe Skałki

Innym, ciekawszym wariantem jest odejście nieco od szlaku i podejście do Białych Skałek. Grupa tych skał zbudowana jest z ogniwa piaskowca z Piwnicznej. Skałki są pochodzenia osuwiskowego, związanego z erozyjną działalnością potoku Ścisłego – na wskutek ruchów masowych doszło do odsłonięcia warstw skalnych. czytaj więcej

Innym, ciekawszym wariantem jest odejście nieco od szlaku i podejście do Białych Skałek. Grupa tych skał zbudowana jest z ogniwa piaskowca z Piwnicznej. Skałki są pochodzenia osuwiskowego, związanego z erozyjną działalnością potoku Ścisłego – na wskutek ruchów masowych doszło do odsłonięcia warstw skalnych.

Pierwsza skałka (idąc od żółtego szlaku) jest niewielkich rozmiarów (1m wysokości). W zlepieńcowatym odsłonięciu występują duże, 4-5 mm, ziarna kwarcu i skalenie potasowe. Ze względu na to, że znajduje się na terenie Parku Narodowego nie ma możliwości zbadania jej dokładniejszego składu na świeżym przełamie.

Kolejna skała jest znacznych rozmiarów – ok. 15 m. Zbudowana jest z naprzemianległych piaskowców i zlepieńców stanowiących prawdopodobnie kanały erozyjne. Możliwy do zaobserwowania czerwony nalot pojawiający się na powierzchni skały to tlenek żelaza, wytrącony na skutek wietrzenia chemicznego. Dolna partia skałki prawdopodobnie wypreparowana jest przez erozję eoliczną lub na wskutek wilgoci pochodzącej z gleby – nasiąknięte skały łatwiej ulegają niszczeniu i rozpadowi.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!