pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

ZAMEK W DOBCZYCACH

Punkt na szlaku: ŚREDNIOWIECZNE ZAMKI

W miasteczku Dobczyce na zachód od starej części miasta, na skraju skalistego wzgórza, na wprost zapory na rzece Rabie wznosi się malowniczy zamek. Ta gotycka warownia przez wiele wieków była świadkiem niezliczonych walk. Przebudowana potem na renesansową rezydencję stała się magnacką siedzibą słynnego polskiego rodu Lubomirskich. Dziś można zwiedzać odrestaurowaną część zamku i podziwiać z zamkowego wzgórza piękne widoki na Pogórze i Beskidy. czytaj więcej

Najstarsza część zamku znajduje się w najwyższym punkcie wzniesienia, nad samym urwiskiem. Na niższej platformie dobudowano później zamek dolny. Zabudowa zamku górnego była oparta na planie trójkąta, stłoczona wokół niewielkiego dziedzińca ze studnią. W południowo-wschodnim narożu znajdowała się wieża, po której zachowały się grube mury. Z zamku dolnego  pozostały niższe części baszty i murów przybramnych oraz fragmenty budynków.

Prawdopodobnie już u początków XIV w. istniała tam ukształtowana warownia. Źródła pisane po raz pierwszy wymieniają informacje o zamku w 1362 r., jednak już ponad 50 lat wcześniej, w czasie trwającego w Krakowie buntu wójta Alberta, miejsce to było ufortyfikowane. Można to stwierdzić na podstawie wydanego w 1311 r. przez króla Władysława Łokietka właśnie w Dobczycach dokumentu, który pozbawiał zbuntowanych mieszczan krakowskich ich dóbr. Na przestrzeni kolejnych wieków zamek doczekał się gruntownej przebudowy zamku górnego i dolnego.

Za panowania Kazimierza Wielkiego mury miały od 5 do 9 m grubości, a cały zamek był silnie ufortyfikowaną twierdzą. W 1398 r. przebywał w nim król Władysław Jagiełło wraz z żoną Jadwigą. W 1467 r. zamek opanowali „Bracia Żebracy”, czyli niepłatni polscy żołnierze. Z zamku wyrzuciły ich wojska starosty krakowskiego Mikołaja Pieniążka, po czym zdobyły ich ufortyfikowaną siedzibę na Górze Wapiennej, później nazwaną „Trupielcem”. Na zamku w Dobczycach Jan Długosz nauczał dzieci Kazimierza Jagiellończyka – królewiczów: Zygmunta, Aleksandra, Władysława, Fryderyka, Jana i Kazimierza. W 1473 r., po nieudanej wyprawie po węgierską koronę, kilkumiesięczny pobyt w dobczyckiej twierdzy odbył królewicz Kazimierz.

Po 1585 r. zamek w Dobczycach był gotycką twierdzą władaną przez ród Lubomirskich. Właściciele ci, w latach 1593-1594, przebudowali zamek na renesansową rezydencję. Wówczas pojawił się zegar na wieży, zbudowano fontannę, a w miejscu XIII-wiecznej bramy wzniesiona została kaplica. W 1611 r. na zamku odbyło się wesele córki Sebastiana Lubomirskiego – Barbary, z Janem Zebrzydowskim, na którym pojawił się biskup krakowski – Piotr Tylicki. W 1620 r. w zamku znajdowało się 70 pomieszczeń oraz 3 wieże.

W 1660 r. starosta Michał Jordan wzmocnił mury warowni, dzięki czemu zamek nie ucierpiał podczas pierwszego potopu szwedzkiego. Jednak w czasie drugiego najazdu Szwedów w 1702 r. zamek został zniszczony i od tamtego czasu zaczął podupadać. Od XIX w. następowała jego stopniowa rozbiórka. Pierwszych prac zabezpieczających dokonano dopiero po 1901 r. W 1960 r., za sprawą nauczyciela Władysława Kowalskiego (późniejszego kustosza zamku), na wzgórzu dobczyckim zainicjowano prace wykopaliskowe. Po wielu latach robót część zamku odbudowano i odrestaurowano, a także utworzono muzeum PTTK. Atrakcją wzgórza zamkowego jest punkt widokowy na Pogórze i Beskidy.

 

Uwaga

Zwiedzając zamek, warto też obejrzeć pobliski skansen oraz kościół św. Jana zbudowany z murów zamkowych oraz resztki fortyfikacji miejskich wraz z bramą. Aby do nich dotrzeć należy, idąc pod górę do zamku, nie skręcać w prawo na schody, tylko pójść prosto.

 

Dojazd:

Z centrum Dobczyc w kierunku zachodnim.

Zwiedzanie:

W lipcu i sierpniu:

Od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00
W soboty, niedziele i święta w godzinach 10:00 – 20:00
W kwietniu, maju, czerwcu i wrześniu:
Od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00

w soboty, niedziele i święta w godzinach 10:00 – 18:00
W sezonie zimowym:
Od 1 listopada 2012 do 31 marca 2013 muzeum jest nieczynne.
Zwiedzanie zamku i skansenu może odbyć się po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym w biurze Oddziału PTTK w Dobczycach (ul. Podgórska 1, tel. 505 451 570; 12 27-11-176).
W dni ustawowo wolne od pracy oraz w każdy poniedziałek nieczynne.

Literatura:

 

  1. Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach, Wydawnictwo Stanisław Kryciński, Warszawa 1993
  2. Dariusz Dyląg, Beskid Myślenicki-Letni przewodnik krajoznawczo-turystyczny, Wydawnictwo Górskie, Poronin 1993
  3. Zamek w Dobczycach, Wojewódzki Ośrodek Informacji Turystycznej, Kraków 1973
  4. Lesław Bochenek, Dolina  Raby, Kraków 1986


 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia