Trasa Transgranicznego Szlaku Rowerowego prowadzi wzdłuż pasm górskich, pograniczem polsko-słowackim. Jego główną zaletą jest to, że na długich odcinkach prowadzi przez tereny wyludnione, pozbawione zabudowań i ludzi, umożliwiając bezpośredni kontakt
z przyrodą, nieskażoną cywilizacją a także bezpośrednie obserwacje natury, w tym zwierząt, ptaków i płazów.
Szlak prowadzi przez miasta i gminy: Sękową, Uście Gorlickie, Krynicę-Zdrój, Muszynę. Szlak prowadzi przez Krzywą – Gładyszów - Smrekowiec – Kwiatoń - Uście Gorlickie – Czarną – Śnietnicę – Banicę – Izby – Mochnaczkę Niżną – Tylicz
– Powroźnik – do Rowerowej Pętli Muszyńskiej i Muszyny, gdzie łączy się z głównym Karpackim Szlakiem Rowerowym.
Trasa szlaku przebiega w zdecydowanej części drogami asfaltowymi, na krótkich odcinkach utwardzonymi i żwirowymi.
Szlak łatwy, o różnicy wysokości 500 m. Najtrudniejszymi odcinkami są: Długie, Czarne oraz Izby - Mochnaczka Niżna.
Trasa Transgranicznego Szlaku Rowerowego biegnie przez malownicze tereny Beskidu Niskiego i Beskidu Sądeckiego o krajobrazie dolin i pasm gór średnich.
Szlak rozpoczyna się na Przełęczy Długie, oddzielającej Pasmo Graniczne od Pasma Magury Wątkowskiej (oba w Beskidzie Niskim) i biegnie cichymi i dzikimi dolinami w kierunku Gór Hańczowskich – najwyższej części Beskidu Niskiego. Największym walorem tego odcinka szlaku jest właśnie odludność tych terenów i fakt, że trasa szlaku przylega bezpośrednio do Magurskiego Parku Narodowego.
Fragment szlaku w Górach Hańczowskich przynosi dalsze atrakcje. Są to:
Po pokonaniu przełęczy pod Dzielcem (Mrokowiec) Transgraniczny Szlak Rowerowy wkracza na teren otuliny, a następnie za Tyliczem na teren Popradzkiego Parku Krajobrazowego.
Na tym odcinku szlaku turyści spotykają dalsze atrakcyjne obiekty. Są to:
Na całej trasie szlaku znajdują się liczne miejsca widokowe. Najpiękniejsze rozpościerają się z Przełęczy Długie, polan nad Jasionką, z przełęczy pod Homolą oraz z polan nad Izbami (piękne widoki na Lackową i źródliska Białej Dunajcowej).
Podczas wędrówek rowerowych
TRANSGRANICZNYM SZLAKIEM ROWEROWYM
warto zatrzymać się i odwiedzić
MUSZYNA i okolice
Muszyna, jedno z najstarszych miast Karpat, jest jednocześnie uzdrowiskiem o bogatych walorach leczniczych. Niegdyś znajdował się tu ważny ośrodek handlowy o znaczącej roli administracyjno-politycznej (państwo muszyńskie).
Wspaniała przeszłość regionu widoczna jest w pokaźnej ilości obiektów zabytkowych, między innymi: w barokowym kościele parafialnym, dawnym dworku starostów muszyńskich, ruinach zamku na Górze Zamkowej oraz XIX wiecznej zabudowie ulicy Kościelnej.
W krajobrazie okolicznych wsi wyróżniają się urokliwe drewniane cerkiewki, niegdyś tętniące barwnym wschodnim obrządkiem religijnym, dziś w większości będące świątyniami rzymskokatolickimi.
Miejsca szczególnie polecane to:
KRYNICA- ZDRÓJ i okolice
Krynica-Zdrój to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Karpatach. Perła polskich uzdrowisk oferująca całą gamę wód mineralnych z leczniczych źródeł (23 ujęcia).
Miasto położone malowniczo na styku Beskidu Sądeckiego i Niskiego, jest miejscem szczególnie odwiedzanym przez turystów.
To tutaj żył i tworzył łemkowski malarz-prymitywista Nikifor, którego twórczość można podziwiać w muzeum Willi Romanówka.
Liczne atrakcje turystyczne i sportowe, a także zamknięta w okolicznych uroczych cerkwiach i kościółkach przeszłość ( Berest, Czyrna, Mochnaczka, Muszynka, Piorunka, Polany, Tylicz), zachęcają do dłuższego pobytu i zaplanowania krótkich wycieczek rowerowych.
Miejsca szczególnie polecane to:
UŚCIE GORLICKIE i okolice
Obejmuje tereny zachodniej części Beskidu Niskiego oraz część Pasma Magurskiego. Najbardziej znana miejscowość to uzdrowisko Wysowa-Zdrój, której historia sięga 1812 roku. Wysowa-Zdrój położona jest w kotlinie na wysokości 510 m n.p.m. Miasto urzeka pięknym krajobrazem, mikroklimatem oraz bogactwem wód mineralnych (12 ujęć wody) o zróżnicowanych właściwościach leczniczo-smakowych. Park zdrojowy, a w nim pijalnie wód mineralnych są doskonałym miejscem na odpoczynek.
Warto też odwiedzić Regietów, z największą w Europie stadniną koni huculskich oraz stadniny w Hańczowej i Izbach.
W urzekający, jeszcze dziki krajobraz, zostały wpisane pamiątki historii: stare zagrody, drewniane cerkwie i kościoły, przydrożne krzyże i kapliczki, oraz cmentarze z I wojny światowej.
Miejsca szczególnie polecane to:
SĘKOWA i okolice
Sękowa leży w obrębie Beskidu Niskiego w paśmie Magurskim, nad którym górują główne grzbiety Magury Małastowskiej i Magury Wątkowskiej, pomiędzy dolinami rzek: Ropy
i Wisłoki. Tereny położone są wśród łagodnych, gęsto zalesionych stoków górskich. Sękowa graniczy od południa bezpośrednio ze Słowacją. Część terenów obejmuje swoim zasięgiem Magurski Park Narodowy. Na północno-zachodnich stokach Magury Wątkowskiej znajduje się oryginalny rezerwat skalny „Kornuty” ze skałkami do 25 metrów wysokości. Krystalicznie czyste rzeki i strumienie oraz bogactwo flory i fauny są wręcz wymarzonymi miejscami dla miłośników przyrody. Region ten posiada wiele zabytków sztuki sakralnej – 10 cerkwi łemkowskich, które stanowią charakterystyczny element krajobrazu oraz prawdziwe arcydzieła sztuki budowlanej, z charakterystycznymi kopułami, potrójnymi krzyżami oraz malarstwem ikonowym. Elementem krajobrazu są także 24 cmentarze wojenne, pochodzące z jednej z najcięższych bitew I wojny światowej „operacji gorlickiej”.
Ciekawostką są liczne pozostałości po pierwszych na świecie kopankach nafty.
Miejsca szczególnie polecane to: