Szlak łącznikowy łączący gminy Beskidu Sądeckiego w dolinie Kamienicy Nawojowskiej
z głównym Karpacki Szlakiem Rowerowym.
Szlak prowadzi przez miasta i gminy: uzdrowiskową Gminę Krynica-Zdrój, Łabową, Nawojową, Kamionkę Wielką, Chełmiec, Nowy Sącz.
Trasa Sądeckiego Szlaku Rowerowego prowadzi od: Muszynki (przejście graniczne) – Tylicz – Mochnaczka Wyżna – Berest - Polany – Kamianna – Kotów – Nowa Wieś - Uhryń – Łabowa – Maciejowa – Frycowa - Nawojowa – Popardowa Niżna - Kamionka Mała – Jamnica – Kunów - Nowy Sącz; ul. Falkowska, Chruślicka, Zdrojowa.
Szlak został połączony w Nowym Sączu z głównym szlakiem Karpackim.
Jest to łatwy szlak. Najtrudniejszym odcinkiem jest Jamnica-Kunów.
Sądecki Szlak Rowerowy poprowadzony jest pograniczem Beskidu Sądeckiego i Niskiego. Końcowy odcinek szlaku biegnie w Kotlinie Sądeckiej. Trasa szlaku prowadzi generalnie dolinami rzek - najpierw doliną Muszynki i Mochnaczki, a pod koniec doliną Kamienicy Nawojowskiej.
Szlak posiada szereg walorów krajoznawczych, do których należą przede wszystkim: atrakcyjne widoki, liczne zabytki kultury, źródła mineralne, obiekty muzealne i skanseny.
Najciekawsze widoki można podziwiać ze szlaku w następujących punktach:
Na całej trasie szlaku turysta spotyka liczne, piękne, drewniane cerkiewki i kościółki, znajdujące się między innymi w: Muszynce, Tyliczu, Mochnaczce Niżnej, Czyrnej, Piorunce, Bereście, Polanach, Kamiannej, Łabowej i Maciejowej.
Tuż obok szlaku znajduje się bardzo interesujące Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej
i skansen Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu.
Duża część Sądeckiego Szlaku Rowerowego przebiega w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, miejscami przylegając do niego bezpośrednio.
Szlak posiada również odcinki poprowadzone drogami leśnymi, tj. w dolinie Piorunki, Kamiannej (droga asfaltowa), czy w dolinie Uhryńskiego Potoku.
Do innych atrakcyjnych obiektów na trasie szlaku należą:
dopływach w okolicy Łabowej i Maciejowej,
Podczas wędrówek rowerowych
SĄDECKIM SZLAKIEM ROWEROWYM
warto zatrzymać się i odwiedzić
KRYNICA- ZDRÓJ
Perła polskich uzdrowisk. Jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w Karpatach, oferujące całą gamę wód mineralnych z leczniczych źródeł (23 ujęcia).
Miasto malowniczo położone na styku Beskidu Sądeckiego i Niskiego, jest miejscem szczególnie odwiedzanym przez turystów.
To tutaj żył i tworzył łemkowski malarz-prymitywista Nikifor, którego twórczość można podziwiać w muzeum Willi Romanówka.
Liczne atrakcje turystyczne i sportowe, a także zamknięta przeszłość w okolicznych uroczych cerkwiach i kościółkach ( Berest, Czyrna, Mochnaczka, Muszynka, Piorunka, Polany, Tylicz), zachęcają do dłuższego pobytu i zaplanowania krótkich wycieczek rowerowych.
Miejsca szczególnie polecane to:
ŁABOWA i okolice
Łabowa położona jest w górnym dorzeczu Kamienicy Nawojowskiej na wschodnim skraju Beskidu Sądeckiego. W części zachodniej gminy (Barnowiec, Uhryń, Łabowiec) występują liczne rezerwaty i obszary chronione.
W przeszłości Łabowa i jej okolice były świadkami współistnienia wielu kultur, religii, narodów (Polaków, Łemków, Żydów), po których pozostały jedynie wspaniałe zabytki. Drewniane, dawne cerkwie w Roztoce Wielkiej, Łosiach, Kamiannej, Maciejowej, cmentarz żydowski w Łabowej oraz liczne kapliczki przydrożne, to ślady po niegdysiejszych mieszkańcach tych ziem.
Miejsca szczególnie polecane to:
z krystalicznie czystą wodą o leczniczych właściwościach w Uhryniu.
NAWOJOWA i okolice
Nawojowa to duża wieś gminna. Położona na pograniczu Kotliny Sądeckiej, Beskidu Sądeckiego i Niskiego. To tereny posiadające atuty w postaci bliskości obszernych terenów leśnych o bogatej florze i faunie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Wędrówki rowerowe na tym terenie umożliwiają niezakłócone niczym obcowanie z naturą.
Miejsca szczególnie polecane to:
KAMIONKA WIELKA i okolice
Kamionka Wielka położona jest w dolinie górskiej Beskidu Sądeckiego i Niskiego, na południowo-zachodnim końcu Gór Grybowskich. Tereny te posiadają wyjątkowe walory krajobrazowe i zachowane w naturalnej formie środowisko przyrodnicze.
Lasy stanowią połowę powierzchni gminy. Liczne spiętrzenia i zapory na potokach Kamionka, Królowa, Wolanka i Łubinka, tworzą atrakcyjne miejsca do kąpieli. O bogatej historii tych terenów przypominają rozsiane kościółki (Kamionka Wielka, Mystków) i liczne cerkwie (Bogusza, Królowa Górna).
Miejsca szczególnie polecane to:
NOWY SĄCZ
Miasto, w którym historia, poprzez ciekawe zabytki i bogatą tradycję, przeplata się
z dynamiczną współczesnością. To miasto pełne zabytków, ale również świetna baza wypadowa w Beskidy.
Nowy Sącz to gród założony przez króla Wacława II w 1292 r. będący ważnym ośrodkiem edukacyjnym, jak i handlu oraz rzemiosła na „szlaku węgierskim”. Według kroniki Jana Długosza, król Kazimierz Jagiellończyk kształcił swoich synów pod okiem mistrza. Obraz przedstawiający króla Kazimierza Jagiellończyka wraz z czterema synami w obecności kronikarza Jana Długosza, znajduje się w Nowym Sączu.
Podczas „potopu szwedzkiego” zbrojne wystąpienie sądeczan w 1655 r., zapoczątkowało wyzwolenie całego kraju, o czym pisał Mieczysław Romanowski w swoim poemacie p.t. „Dziewcze z Sącza”.
Miejsca szczególnie polecane to: