pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

KARPACKI SZLAK ROWEROWY – odcinki II A.B.

A. Kolor szlaku czarny - tzw. „Wariant Łososiński”
Długość szlaku- 33 km
czytaj więcej

II odcinek A. przebiega przez miasta i gminy: Nowy Sącz, Chełmiec, Gródek n/Dunajcem, Łososinę Dolną.

 

Trasa II odcinka A prowadzi z Nowego Sącza ul. Legionów przez miejscowości takie jak: Marcinkowice, Chomranice, Wronowie, Łososina Dolna, Michalczowa, Witowice Dolne, Wytrzyszczka.

Szlak prowadzi w większości drogami asfaltowymi, drogi utwardzone znajdują się na odcinkach Las Chełmiecki-Marcinkowice, Cisowiec - Witowice Dolne – Wytrzyszczka.

Trasa szlaku jest łatwa, o różnicy wysokości do 450 m. Największe trudności znajdują się na ostrych podjazdach i zjazdach w okolicach Cisowca i Lasu Chełmieckiego.

 

Trasa „Wariantu Łososińskiego” Karpackiego Szlaku Rowerowego biegnie przez malownicze tereny Beskidu Wyspowego o krajobrazie podgórskim. Szlak umiejscowiony jest
w najbardziej na wschód wysuniętej części Beskidu Wyspowego słynącej z rozległych sadów pokrywających rosochate wzgórza. Szlak rozpoczyna się w Kotlinie Sądeckiej, a kończy na krawędzi Beskidów w pogórzańskim przełomie Dunajca. Turysta ma okazję obejrzeć na trasie szlaku szereg atrakcyjnych miejsc i obiektów.

 Do najważniejszych należą:

  • ogromne kamieniołomy piaskowca w Klęczanach,
  • rezerwat leśny Białowodzka Góra,
  • malownicze sady w Łososinie Dolnej i Michalczowej,
  • drewniane zabytkowe kościółki w Nowym Sączu Helenie, Marcinkowicach
    i Chomranicach.

 

Trasa szlaku obfituje w punkty widokowe, z których rozciągają się rozległe widoki na Dolinę Dunajca, Beskid Wyspowy i Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz Kotlinę Sądecką. Znajdują się tutaj liczne odcinki leśne z Laskiem Chełmieckim i Witowickim na czele oraz odcinki biegnące wzdłuż rzek: Dunajca, Smolnika i Łososiny.

 

B. Kolor szlaku - czerwony

 Długość szlaku - 27 km

Trasa II odcinka B. Karpackiego Szlaku Rowerowego rozpoczyna się na granicy miasta Nowego Sącza (ul. Zabełecka) i prowadzi przez Klimkówkę, Przydonicę, Bartkową, Rożnów, Tropie, następnie przeprawą promową do Wytrzyszczki.

Szlak o różnicy wysokości do 450 m, prowadzi w większości drogami asfaltowymi. Drogi utwardzone znajdują się na krótkim odcinku w Posadowej.

Trasa szlaku jest łatwa. Największe trudności znajdują się na odcinkach Jelna-Przydonica
i Bartkowa-Rożnów. Są tam ostre podjazdy i zjazdy.

 

Trasa II odcinka Karpackiego Szlaku Rowerowego biegnie przez widokowe tereny Pogórza Rożnowskiego o krajobrazie podgórskim. Szlak umiejscowiony jest w najbardziej na zachód wysuniętej części Pogórza Rożnowskiego słynącej z rozległych widoków rozłożystych wzgórz. Szlak rozpoczyna się w Kotlinie Sądeckiej, a kończy w pogórzańskim przełomie Dunajca w Tropiu.

Turysta ma okazję obejrzeć na trasie szlaku szereg atrakcyjnych miejsc i obiektów.

Do najważniejszych należą:

  • jezioro Rożnowskie i Czchowskie,
  • przeprawa promowa w Tropiu,
  • miejsca kultu religijnego w Przydonicy i Tropiu,
  • drewniane zabytkowe kościółki w Przydonicy, Podolu, Rożnowie i Tropiu (murowany).

 

Trasa szlaku jest właściwie jednym długim punktem widokowym, z którego rozciągają się nieustające, rozległe widoki na Dolinę Dunajca z Jeziorem Rożnowskim, Beskid Wyspowy
i Sądecki, Pogórze Rożnowskie oraz Kotlinę Sądecką, a przy sprzyjającej pogodzie również na Tatry. Odcinki leśne są co prawda niewielkie, ale rozrzucone na całej trasie dają upragniony cień w upalne dni. Końcowa część szlaku biegnie brzegami Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia