pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wieś złotem płynąca

Starodawne łemkowskie przepowiednie mówiły o ziemi, gdzie złoto będzie się rodzić na kamieniu. Zdaniem mieszkańców Kamiannej przepowiednie spełniły się w latach 60. XX w. Złotem okazał się być miód tak pyszny, że co rok dostarczano go Janowi Pawłowi II. czytaj więcej

Połemkowska wieś ukryta w dolinie zachodniej części Beskidu Niskiego, w trójkącie pomiędzy Nowym Sączem, Krynicą-Zdrojem i Grybowem, stała się sławna dzięki ks. dr. Henrykowi Ostachowi z Kongregacji Ojców Filipinów – wieloletniemu proboszczowi Kamiannej i Honorowemu Prezesowi Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Ksiądz Ostach przyjechał na Sądecczyznę w 1960 r. W Kamiannej założył pasiekę, zainicjował Sądecki Dzień Pszczelarza i utworzenie Domu Pszczelarza, przyczynił się do budowy drogi łączącej wieś ze światem, lokalnego wodociągu i minielektrowni. Swoim zapałem zaraził innych i w ten sposób Kamianna przekształciła się w jeden z najbardziej znanych ośrodków pszczelarskich w kraju oraz zyskała miano Miodowej Stolicy Polski.

Jedyną pasieką w Kamiannej jest pasieka „Barć” im. ks. dra Henryka Ostacha, prowadzona przez Emilię i Jacka Nowaków. Tajniki pszczelarstwa poznają tu nie tylko ludzie z kraju, ale i z Europy. Każdy może tu jednak przyjechać, by poobserwować codzienną pracę pszczelarza, wysłuchać ciekawych prelekcji i pogadanek o życiu owadziej rodziny, produktach pszczelich i ich przetworach. Właściciele proponują noclegi i wczasy, oraz zwiedzanie z oprowadzaniem.

Obok „Barci” znajduje się skansen uli. Zgromadzono ich tu kilkadziesiąt – niektóre całkiem jak z bajki, przypominają zamki i pałace i opowiadają historię bartnictwa. Na ich straży stoi maskotka Kamiannej – naturalnej wielkości… niedźwiedź. Oczywiście pasieka ma własny sklepik z kilkoma rodzajami miodu (wyłącznie z Polski) i mnóstwem produktów pszczelich (prowadzona jest również sprzedaż internetowa) – w tym kosmetyków i leków, głównie na bazie propolisu. Wcześniej można spróbować słodkich smakołyków w pasiecznej kawiarni. Warto przy tym pamiętać, że miód spadziowy z Kamiannej przez wiele lat był dostarczany papieżowi Janowi Pawłowi II i zainteresowały się nim ponoć także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Kamianna to także jedyne w kraju Muzeum Pszczelarstwa z unikatowymi eksponatami, m.in. „kosmiczna pszczoła”, oraz ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy „Dom Pszczelarza” Polskiego Związku Pszczelarskiego. Krzyżują się tu drogi pszczelarzy z całego świata, ale i „zwykli” ludzie mogą tu przyjechać na wczasy, szkolenia, rodzinny wypoczynek czy jednodniowe wycieczki z oprowadzaniem po Miodowej Stolicy Polski. W podziemiach „Domu Pszczelarza” znajduje się stylizowana na XVI w. karczma, gdzie obok dobrego jedzenia króluje staropolski grzaniec i miody pitne. „Dom Pszczelarza” ma w Kamiannej i Krynicy-Zdroju własne punkty sprzedaży miodów i produktów pszczelich z certyfikatem jakości PZP (również sprzedaż internetowa).

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia