pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

1935 Janosik, reż. Martin Frič

Filmowa opowieść o Janosiku, będąca wspólnym dziełem filmowców słowackich i czeskich, była jednym z najważniejszych osiągnięć czechosłowackiej kinematografii lat trzydziestych. czytaj więcej

W czasach, gdy kino stawało się narzędziem faszystowskiej propagandy stworzyli film o słowackim bohaterze narodowym.

W filmie Martina Friča Janosik, zgodnie z prawdą, jest Słowakiem. Również zgodnie z historycznym przekazem umiera powieszony za żebro na haku. Podobnie jak w polskim filmie i serialu Jerzego Passendorfera tak i tu Janosik zrabowane kosztowności rozdaje biednym (co z kolei odróżnia filmową opowieść Katarzyna Adamik i Agnieszki Holland, będącą najnowszą wersją historii o tatrzańskim zbójniku). 

Film słowackiego reżysera został zrealizowany w bardzo nowoczesny jak na swoje czasy sposób. Cechuje go szybki i bardzo dynamiczny montaż. Reżyser wykorzystał dramaturgiczne rozwiązania typowe dla amerykańskich westernów.

Opowieść o Janosiku niezmiennie związana jest z przedstawianiem tatrzańskich krajobrazów i portretowaniem góralskiego folkloru. W filmie z 1935 roku jest podobnie. Zbójnicy ubrani są w tradycyjne góralskie stroje, śpiewają i tańczą.

 

Produkcja: Czechosłowacja

Reżyseria: Martin Frič

Scenariusz: Karel Hašler, Martin Frič, Karel Plicka, Štefan Letz, Ivan J. Kovacevic

Zdjęcia: Ferdinand Pečenka

Plenery: Tatry

 

Wystąpili:

Pal’o Bielik – Janosik

Filip Dávidik - Janičko

Vladimir Majer – Herszt

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia