pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Polica - Góra z bunkrem i szczątkami samolotu

W drodze na szczyt wznoszący się na wysokość 1369 m n.p.m. można zobaczyć pozostałości po okopach i słupy graniczne oznaczone literami „S” i „D”, wyznaczające w wojennych latach granicę między Generalną Gubernią a Słowacją. W tamtym rejonie – w dolinie Głębokiego Potoku – partyzanci mieli swój bunkier, na który Niemcy przypuścili szturm jesienią 1944 r. czytaj więcej

Nasi zdążyli uciec. Wrogowie wyładowali wściekłość na mieszkańcach pobliskiej Sidziny, pacyfikując wioskę.

Z partyzancką górą związane są jeszcze dwie warte uwagi ciekawostki. 2 kwietnia 1969 r. doszło tutaj do katastrofy lotniczej. Na ziemię runął samolot – An-2 lecący z Warszawy do Krakowa. Zginęli wszyscy, którzy nim podróżowali. Na pokładzie było 53 osoby, między innymi językoznawca – Zenon Klemensiewicz. W miejscu tragedii postawiono krzyż z tabliczką wykonaną z fragmentu rozbitej maszyny. Podobno szczątki samolotu można znaleźć wśród zarośli do dziś.

Druga z ciekawostek dotyczy Papieża-Polaka, który jesienią 1978 r. jeszcze jako Karol Wojtyła przywędrował tam po raz ostatni.

Niżej, ale wciąż w głównym grzbiecie Pasma Policy, na Hali Malinowej (800 m n.p.m.) w 1967 r. odsłonięto kamienny obelisk upamiętniający partyzantów działających w tym rejonie, a w 1983 r. zbudowano kapliczkę Matki Boskiej AK-owskiej. Dawniej istniało tutaj osiedle Maliny spacyfikowane przez Niemców w październiku 1944 r. Do dziś stoi tylko jeden jedyny domek.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia