pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Stare Wierchy - Leśny azyl w drodze na Węgry

Do gościnnego schroniska na Starych Wierchach (973 m n.p.m.) można wybrać się na wędrówkę szlakami z Nowego Targu, Obidowej, Rabki albo Olszówki. Na polanie, na której stoi schronisko, krzyżują się szlaki ze wszystkich stron świata. Już w 1255 r. przez polanę prowadziła droga ze Szczyrzyca przez Mszanę Dolną, Porębę Wielką i Obidową do Nowego Targu, a w skali Europy – z Krakowa na Węgry. Działała tu karczma, często odwiedzana przez zbójników. Schronisko wybudowano na polanie w 1932 r. Siedem lat później na Starych Wierchach pojawili się inni „zbójnicy” – żołnierze Wermachtu – i zdewastowali budynek. czytaj więcej

Jeszcze zimą tego samego roku gospodarz Starych Wierchów – Jan Rabciak – zorganizował w górskim azylu noclegi dla uchodźców, a później punkt przerzutu żołnierzy polskich na Węgry. Schronisko stało się bazą partyzantów i świetnym punktem wypadowym akcji zorganizowanych przeciwko okupantowi. Działał tu również punkt sanitarny dr Jana Hosera, ps. „Znachor”, przeznaczony dla partyzantów i okolicznej ludności.

W styczniu 1945 r., gdy Niemcy rozpoczęli akcję skierowaną przeciwko partyzantom stacjonującym w Gorcach, z azylu Starych Wierchów korzystało kilkudziesięciu członków oddziału Armii Krajowej „Setka – Limba” oraz oddział Armii Ludowej „Za wolną Ojczyznę”. Partyzanci musieli uciekać w stronę Turbacza, a schronisko zostało przez Niemców podpalone. Obecny budynek schroniska zbudowano w 1974r.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!