pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Święto kultury łemkowskiej, Zdynia

Pierwszą „Łemkowską Watrę” zorganizowano w 1983 r. Początkowo spotykano się koło Uścia Gorlickiego (dawniej Ruskiego), później w Hańczowej i w Bartnem. Ostatecznie festiwal na stałe zagościł w Zdyni (po łemkowsku Żdyni). Przez lata te spotkania przy ognisku łączyły Łemków rozproszonych po Polsce i świecie. czytaj więcej

Dla wielu Watra była i jest nadal jedyną okazją, by choć na kilka dni wrócić w rodzinne strony, pobyć w ukochanych górach, spotkać starych znajomych, porozmawiać i pośpiewać po łemkowsku. Z czasem festiwal nabrał wydźwięku politycznego, odzwierciedlając spory dzielące Łemków.

W 1947 r. władze komunistyczne przeprowadziły Akcję Wisła. Łemków z Małych Pienin, Beskidu Sądeckiego i Niskiego, uznanych za Ukraińców i podejrzewanych o sprzyjanie Ukraińskiej Powstańczej Armii zmuszono do opuszczenia rodzinnych stron. Latem, jeszcze przed rozpoczęciem żniw, w towarowych wagonach z bagażem najpotrzebniejszych rzeczy i żywym inwentarzem zostali wywiezieni na Ziemie Zachodnie (głównie na Dolny Śląsk i w okolice Gorzowa Wielkopolskiego). By przyspieszyć proces polonizowania Łemków rozdzielano rodziny i sąsiadów, pochodzących z jednej wsi kwaterowano w różnych miejscowościach. Łemkowie rozproszeni, odcięci od ojcowizny i ukochanych gór musieli nauczyć się żyć w nowych warunkach. Do pozostawionych przez nich wsi wprowadzali się Polacy. W wielu wioskach opuszczone gospodarstwa stopniowo niszczały.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia