pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Prawosławni pielgrzymi na Świętą Górę , Góra Jawor – kaplica p.w. Opieki Matki Bożej

W dniu świętych Piotra i Pawła i w święto Opieki Matki Bożej, po porannym nabożeństwie w cerkwi w Wysowej, wyznawcy prawosławia wyruszają do sanktuarium na górze Jawor. Na polanie, w miejscu gdzie dzisiaj jest kaplica, we wrześniu 1925 r. Łemkiniom wędrującym do Wysowej ukazała się Maryja. czytaj więcej

Powtarzające się objawienia zostały oficjalnie uznane przez Cerkiew Greckokatolicką. Kaplicę poświęcono cztery lata po pierwszym objawieniu, w dniu Opieki Matki Bożej (2/14 października). Wtedy obok budynku wytrysnęło źródło. Wierni wierzą, że jego woda ma uzdrawiającą moc. Corocznie w piątą niedzielę po Wielkanocy dokonuje się jej poświęcenia. Po wysiedleniu Rusinów kaplica służyła jako strażnica wojskowa. Ze spalonego wyposażenia ocalała tylko ikona. Łemkowie, którzy wrócili w Beskidy po 1956 r., odnowili i ponownie poświęcili drewnianą budowlę.

Wielu wiernych z Polski i Słowacji do przygranicznego sanktuarium wędruje przez kilka dni górskimi ścieżkami. Pielgrzymi odwiedzający Świętą Górę 12 lipca, w święto Apostołów Piotra i Pawła, niosą obraz św. Maksyma Sandowycza – prawosławnego męczennika rozstrzelanego podczas I wojny światowej – a także drewniane krzyże, które zostawiają w pobliżu kaplicy.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia