pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Matka Boża Słowaków, Polaków, Rusinów i Łemków, Góra Zvir

Greckokatolickie sanktuarium Panny Marii na polanie powyżej słowackiej wsi Litmanova odwiedzają tłumnie katolicy obrządku wschodniego i łacińskiego. To tam 5 sierpnia 1990 r. Katce, Ivetce i Mikulasovi – dzieciom z pobliskiej wsi – ukazała się Matka Boża. czytaj więcej

Świetlista Pani, jak nazywa się litmanowską Maryję, zjawiała się przez pięć lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. W miejscu objawienia wybudowano drewnianą kaplicę p.w. Niepokalanego Poczęcia Marii Panny. Ściany dawnego szałasu – miejsca, gdzie po raz pierwszy miała ukazać się świetlista postać, dzisiaj są zapełnione podziękowaniami za wysłuchane modlitwy i doznane uzdrowienia. Nieopodal bije źródło z cudowną wodą.

Do sanktuarium prowadzi droga krzyżowa biegnąca lesistym zboczem góry. W sierpniu, podczas największych uroczystości, podążają nią pielgrzymi, niosąc figurę Matki Bożej. Od strony polskiej na miejsce maryjnych objawień można dojść górskim szlakiem spod szczytu Eliaszówki. Z Mniszka do sanktuarium wytyczono szlak pątniczy, a żółty szlak turystyczny wiedzie tam z Jaworek.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia