W każdym zakamarku, zaułku czuć atmosferę średniowiecznego miasta, tętniącego życiem miasta handlowego, a także ośrodka kultu religijnego i ważnego centrum politycznego! W roku 1000 powstało tutaj biskupstwo i niedługo później na wiele stuleci Kraków stał się siedzibą polskich władców. Od X-XVI w. koronowali się tu polscy królowie i królowe. Wspaniały Zamek Wawelski, będący siedzibą królów Polski, wraz ze zmieniającymi się władcami przybierał nowe kształty, dlatego odnaleźć w nim możemy ślady stylu romańskiego, gotyckiego, a przede wszystkim renesansowego.
A te wszystkie zabytki ochraniane były niegdyś fortyfikacjami obronnymi, których fragmenty można podziwiać do dziś. Spójrzmy na wspaniały Barbakan! Na piękne baszty broniące dostępu do miasta. Skarby minionych stuleci otulone są zielenią drzew – przepięknymi Plantami, czyli ogrodami miejskimi, tworzącymi niezwykle urokliwe miejsce do spacerów. Ławeczka w cieniu daje idealne schronienie w upalne dni, choć tak naprawdę Planty są piękne o każdej porze roku!
Od czego zacząć zwiedzanie jednego z najpopularniejszych miast Europy? Może od Kazimierza – miejsca, w którym przez wieki przenikały się kultura i religia żydowska
z chrześcijańską. Znajdziemy tu liczne zabytki judaistyczne z przepięknymi synagogami i cmentarzami. Obecnie Kazimierz jest jedną z najbardziej tętniących życiem kulturalnym dzielnic Krakowa. Wokół Placu Nowego, potocznie zwanego „żydowskim”, znajdują się liczne klimatyczne knajpki, puby, kawiarnie, jakich nigdzie indziej nie znajdziecie!
Stare Miasto, Wawel i Kazimierz – czyli około 3 000 zabytków, przyciągają miliony turystów, w tym wielu artystów: malarzy, pisarzy, muzyków, ludzi kultury i sztuki. Nie wolno zapominać o studentach, którzy są związani z pejzażem i historią Krakowa. Potężne Sukiennice z dziesiątkami kramów, górujący nad Rynkiem Głównym Kościół Mariacki
z ołtarzem Wita Stwosza, Wieża Ratuszowa i liczne średniowieczne kamienice – a do tego pięknego widoku od stuleci „przygrywa” hejnał! Czy może być coś piękniejszego?
W wieku XIII Bolesław Wstydliwy, obdarowując gród licznymi przywilejami, być może przeczuwał, że Kraków to wyjątkowe miasto, którego sława rozprzestrzeni się po całym kontynencie, czego dowodem jest wpisanie go w roku 1978 na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO jako jednego z 12 miejsc na świecie!