Tym miasteczkiem jest leżąca w odległości 30km od Krakowa – piękna, magiczna
i sielankowa Lanckorona. Odnaleźć tu możemy Muzeum Aniołów, pomnik „Serce Anioła”
i Studnię Anielskich Westchnień. Dlaczego właśnie to miejsce upodobały sobie nieziemskie istoty? Pewnie lubią podziwiać stare XIX wieczne domy mieszczan skupione wokół czworobocznego Rynku. Domy wyposażone są w tzw. „podcienia”, które służyły kupcom do wystawiania swoich towarów (dawne miasto znajdowało się na Szlaku Bursztynowym). A sam Rynek też jest wyjątkowy, bo spadzisty. Jakby na stoku małej górki ułożyć chodniki, ławeczki, placyk…
U dołu malutkie, ale bardzo sympatyczne Muzeum Lanckorońskie im. Prof. Antoniego Krajeńskiego, w którym, by dowiedzieć się ciekawostek i zabawnych anegdot, trzeba pytać
o Pana Zbyszka! Z samej góry Rynku roztacza się wspaniały widok na południowe krańce Polski. Jeśli już wdrapaliśmy się tutaj, koniecznie zaglądnijmy do gościnnych i przytulnych miejsc, takich jak Cafe Pensjonat, w którym warto spróbować „polewki lanckorońskiej”, do pięknej, drewnianej, klimatycznie urządzonej Cafe Arka, gdzie koniecznie trzeba zjeść pierogi
z mięsem i na osłodę sezonowe ciasteczko, a do tego zaserwować sobie jedną z wielu pysznych, wysokiej jakości herbat!
Podążając szlakiem drewnianych willi lanckorońskich zajrzyjmy do Pana Tadeusza, by od gościnnych właścicieli posłuchać o historii tego miejsca i jego wspaniałych gościach, np. Marszałku Piłsudskim, po którym zostały tu liczne pamiątki. Willa jest bajecznie położona, ukryta w wysokich drzewach. Gdy znajdziemy się nad starym basenem, do którego prowadzą zmurszałe schodki osłonięte przez paprocie, przeniknie nas nieodparte wrażenie, ze oto znaleźliśmy się w latach 20 XX wieku.
Wiemy już, że w Lanckoronie można zwiedzić piękne miejsca i dobrze zjeść. Do tego, ile wydarzeń kulturalnych się tam odbywa! Najbardziej znane to Anioł w miasteczku, Romantyczna Lanckorona, Jarmark Wielkanocny oraz Jarmark Świętojański, podczas którego rozgrywa się Festiwal Teatrów Amatorskich Wózek Tespisa. Popularne są Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe, wystawy plastyczne i plenery malarskie! Uff, nie sposób o wszystkim opowiedzieć.
Dodać warto, iż w niedalekiej odległości znajduje się Klasztor oo. Bernardynów, który wraz z całym założeniem architektonicznym znalazł się w 1999 roku na prestiżowej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. (PRZEKIEROWANIE do tematu UNESCO).