pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Prawdziwa wieś podhalańska z początku XX wieku. (Drewniana zabudowa w Chochołowie).

Najbardziej przykuwające uwagę odwiedzającego Chochołów są zręby chałup, niezależne od swojego wieku, wyglądające na świeże drewno! Jak to jest możliwe? Kluczem do zagadki jest tradycja corocznego szorowania chałup na Boże Ciało lub tuż przed Wielkanocą. czytaj więcej

Mężczyźni zajmują się przygotowaniem specjalnych rusztowań, które umożliwiają ”myjockom” dotarcie do wszystkich zakamarków. Niegdyś po bieli ścian mógł góral ocenić czy dziewczyna jest odpowiednią, pracowitą kandydatką na żonę.

Chochołów jest wsią wyjątkowo malowniczo położoną. W latach 60 XX wieku uznany został za rezerwat urbanistyczny i architektoniczny, w związku z czym mieszkańcy nie mogą wprowadzać w swoich zagrodach większych zmian. Możemy zatem przyglądnąć się tradycyjnej wsi podhalańskiej z początku XX wieku.

Zabudowa Chochołowa rozciąga się wzdłuż głównej drogi tworząc układ zwany ulicówką, w skład której wchodzą 103 obiekty wpisane do rejestru zabytków. Zachwycające turystę
i rzucające się w oczy są dekoracje chat, często z motywem słońca, rozetkami, wzorami geometrycznymi lub motywami stylizowanych kwiatów.

W całej zabudowie wsi szczególnie ciekawymi są dwa obiekty. Dom nr 24 Anny Stryculi zwany „Chałupą z jednej jedli”, wzniesiony w 2 poł. XIX w. Jego frontowa ściana wykonana została z drewna pozyskanego z jednego pnia jodły, ściętej na pobliskim wzgórzu Ostrysz. Bierwiona mają imponujące rozmiary, ich wysokość dochodzi do 70 cm.

Drugim ważnym zabytkiem jest chałupa znajdująca się na wprost kościoła, w której obecnie mieści się Muzeum Powstania Chochołowskiego – oddział Muzeum Tatrzańskiego
w Zakopanem. Dawniej była własnością zamożnego gospodarza Jana Bafii, który wystawił ją
w roku 1889. We wnętrzu muzeum pokazano wyposażenie tradycyjnej chałupy góralskiej oraz historię powstania chochołowskiego przypominanego przez dokumenty, ryciny i plansze[1].

[1] Małopolskie muzea na wolnym powietrzu. Architektura drewniana.”, Joanna Hołda, Magdalena Kroh, wydawca: Departament Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Turystyki Województwa Małopolskiego. S.135-136.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia