pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

W świecie genialnego prymitywisty i samouka - Muzeum Nikifora – Galeria Sztuki „Romanówka” w Krynicy

Wyobrażacie sobie jak to jest otworzyć oczy pewnego pięknego ranka w prawdziwej drewnianej willi! Otworzyć okno i wpuścić świeże krynickie powietrze! Jak to niegdyś musiało być wspaniale gościom Willi Romanówka, która w XIX wieku pełniła funkcję pensjonatu. czytaj więcej

Od 1994 jest to Muzeum Nikifora (Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu),
w którym podziwiać można obrazy Epifana Drowniaka zwanego Nikiforem Krynickim. Był to malarz samouk i prymitywista, ukazujący na swoich obrazach współczesną mu Krynicę w sposób bajkowy i wyjątkowo barwny.

Wśród przedmiotów pozostawionych przez malarza są pojemniki na farby, pędzle oraz narysowany przez niego modlitewnik. Ciekawym dopełnieniem kolekcji są katalogi i plakaty
z krajowych i zagranicznych wystaw. W muzeum zobaczyć także można zachowane zdjęcia Nikifora, które zrobił jego prawny opiekun.

Wzniesiona w 1850 roku willa prezentuje styl charakterystyczny dla europejskich uzdrowisk XIX wieku. Jest konstrukcji zrębowej, ściany oszalowane poziomo, na elewacji frontowej umieszczono imitację boniowania muru. Obiekt parterowy z półpiętrem, a na środku elewacji frontowej znajduje się szeroki podcień oparty na rzeźbionych słupach. Przepiękny jest balkon o ażurowej balustradzie, która jest zwieńczona trójkątnym szczytem z pazdurem.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia