pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Pamiątka po rodzie Laskowskich - Dwór w Laskowej

Na przepięknej limanowskiej ziemi, tuż przy głównej drodze, stoi prawdziwa perełka – najstarszy zachowany drewniany dwór w Polsce. Ten parterowy dwór o konstrukcji zrębowej, wzniesiony na planie prostokąta jest pamiątką po rodzie Laskowskich. czytaj więcej

Data wyryta na jednym z zastrzałów więźby dachowej informuje, ze dwór istniał już
w 1677 r., natomiast źródła podają, iż został wzniesiony w roku 1550, o czym zaświadcza surowa, nierozczłonkowana i pozbawiona ornamentów bryła, pojawiająca się w rezydencjonalnej architekturze Małopolski jeszcze w połowie XVI stulecia. Bo, jak ówcześnie uważano, nie styl jest ważny, a przede wszystkim usytuowanie dworu takie, aby rozciągał się z niego widok na dobra własne.

W 1689 roku w miejscowości i dworze pojawili się „Francuzi" – misjonarze sprowadzeni z Francji przez królową Marię Ludwikę, żonę Jana Kazimierza. Pamiątka po księżach to kaplica Najświętszej Marii Panny, która powstała z dworskiego salonu i została ozdobiona polichromowym sufitem ze stiukami. Strop, ujęty w drewniane ramy, podzielono na kilka pól.
W centrum umieszczono Chrystusa Błogosławiącego, cztery skrajne medaliony mieściły popiersia Ewangelistów. Między nimi znajdowały się motywy roślinne i geometryczne oraz główki aniołów. Unikatowe malowidła na suficie są już po renowacji i zachwycają oczy odwiedzających.

Obecnie zamieszkujący dwór właściciel chętnie pokazuje odwiedzającym ostałe we dworze skarby - stuletni odkurzacz, oryginalny obraz Piotra Michałowskiego, jedne z niewielu znajdujących się w Polsce fortepianów firmy Ignaz Bösendorfer. Dziś dwór często odwiedzają historycy, studenci, prowadzone są tam wykłady.

 

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia