pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Jaskinia Obłazkowa

Punkt na szlaku: Pod podszewką Karpat

Gdy zwiedzimy już jaskinię Raptawicką, wracamy się do rozwidlenia ze szlakiem czerwonym, podchodzimy do góry i stajemy przed otworem o rozmiarach 2 na 9 m. Czasem turyści „mylą” to miejsce z Jaskinią Mylną – do niej jeszcze zostało kilkadziesiąt metrów… czytaj więcej

Długość korytarzy: 120 m

Deniwelacja: 5 m

Wysokość otworu n.p.m.: 1098 m

Położenie: Tatry Zachodnie, zachodnie zbocze Doliny Kościeliskiej, Raptawicka Turnia

Do jaskini prowadzi czerwony szlak turystyczny.

Za otworem znajduje się główna komora zwana Wstępną. Od Komory Wstępnej wychodzi ciasny korytarz o długości 28 m, który wkrótce rozdziela się. Dłuższa odnoga ma 7 m długości i jest bardzo niska (miejscami utrudnione jest nawet czołganie się). Na jej końcu znajduje się Komora Końcowa z niewielkimi bocznymi szczelinami. Jaskinia jest fragmentem systemu Jaskini Mylnej.

Zimą w Komorze Wstępnej – dzięki stratyfikacji powietrza, tj. występowaniu warstwy ciepłego powietrza pod stropem, a zimnego na dnie – tworzą się ciekawe formy lodowe.

Jaskinia znana była od dawna. Od czasu doprowadzenia ścieżki do Jaskini Mylnej w 1886 r. była licznie odwiedzana. Pierwszy jej opis i plan opublikował Pawlikowski w 1887 r., od tego czasu drogę opisują wszystkie przewodniki tatrzańskie.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia