pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Jaskinia Mroźna

Punkt na szlaku: Pod podszewką Karpat

Będąc w Dolinie Kościeliskiej nie można nie odwiedzić Jaskini Mroźnej – chyba najbardziej popularnej jaskini w Tatrach polskich. My też zaczniemy naszą wędrówkę po jaskiniach od tego właśnie obiektu. czytaj więcej

Długość korytarzy: 571 m

Długość trasy turystycznej: 350 m

Głębokość: 42,5 m

Wysokość otworu n.p.m.: 1100 i 1112 m

Położenie: Tatry Zachodnie, wschodnie zbocze Doliny Kościeliskiej (120 m nad jej dnem)

Wejście znajduje się na wschodnim zboczu doliny, dojście szlakiem czarnym. Jaskinia jest oświetlona, wstęp jest płatny, zwiedzanie dostępne od maja do końca października.

Jaskinia Mroźna zawdzięcza swoją nazwę stałej, niskiej temperaturze (6 stopni w skali Celsjusza), powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach do złudzenia przypominających szron. Jej szata naciekowa – choć uboga – jest najbogatsza wśród udostępnionych do zwiedzania jaskiń Tatr Polskich.

Wejście prowadzi przez sztuczny korytarzyk o długości 8 m do Cmentarzyska Nacieków, gdzie za drucianą siatką eksponowane są nacieki zebrane z innych partii jaskini. Następnie przez Biały Chodnik dociera się do Wielkiej Komory (27 m długości, 8 m szerokości i 10 m wysokości), warto uwagę zwrócić na Zasłonę – brązową polewę na lewej ścianie zaraz za komorą. Reliktem przeszłości jest Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno doliny znajdowało się mniej więcej na tym poziomie obecnego dna jaskini, a podziemnymi korytarzami przepływała woda. W następnej komorze znajduje się największe w jaskini zgrupowanie stalagmitów nazwane „Ogródkiem”. Przez Salę Pochyłą przechodzi się do Komory Wstępnej, która stanowi wyjście z jaskini (nazwa komory nawiązuje do faktu, że przez nią właśnie weszli odkrywcy Jaskini Mroźnej).

Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934 r. Pierwotnie znano jedynie niewielki odcinek liczący nieco ponad 60 m, dopiero po wojnie odkryto główny korytarz. Na początku lat 50. przystosowano ją do ruchu turystycznego i udostępniono zwiedzającym. 66 lat po odkryciu, w 2000 r., Jakub Nowak z Krakowskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego odnalazł boczną szczelinę prowadzącą w kierunku sąsiedniej Jaskini Zimnej. W ten sposób Jaskinia Mroźna wydłużyła się o 60 m i pogłębiła do 42,5 m.

Po wyjściu z jaskini schodzimy po schodach z powrotem do Doliny Kościeliskiej.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia