pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Zapora i Jezioro w Klimkówce

Zapora w Gorlicach należy do jednej z trzech zapór drugiego pokolenia. Podzieliła dolinę rzeki Ropa w najwęższym jej miejscu – w Beskidzie Gorlickim. Ciasny przełom Ropy pomiędzy wzniesieniami Czerteżyki i Kiczera-Żdżar wybrano na lokalizację zapory. Decyzje o jej budowie podjęto w latach 70-tych. Prace trwały kilkanaście lat i zostały zakończone w 1994 roku. Jej wniesienie miało na celu wyrównanie przepływów na Ropie, zlikwidowanie deficytów wody pitnej jak i przemysłowej dla Gorlic i Jasła. Miała także służyć obniżeniu kulminacji fali powodziowej wzdłuż biegu rzeki Ropa. Dodatkowymi jej zadaniami było wykorzystanie spadu do celów energetycznych oraz stworzenie warunków do wypoczynku i rekreacji. czytaj więcej

Zapora jest typu ziemnego, sypana z materiałów miejscowych z uszczelnieniem centralnym w postaci rdzenia glinianego. Wysokość jej wynosi 34 metry, a szerokość 210 metrów. Szerokość zapory w koronie sięga niespełna 9 metrów. Nad przelewem znajduje się ciąg komunikacyjny. Wybudowany wał cofkowy o długości 800 metrów ma na celu odsunięcie zalewu od zwartej zabudowy wsi Uście Gorlickie i ochronę terenów w końcowej części zbiornika. Wał jest przekroju trapezowego o wysokość 3-4 metrów i szerokość korony 3,0 metry.

W wyniku spiętrzenia wody na rzece Ropie powstało Jezioro Klimkowskie (Klimkówka). Ma około 300-400 metrów szerokości i od 2,5 do 4,5 km długości. Głębokość sięga nawet 25 metrów. Wody zalewu znajdują się na długości ponad 5 km, z cofką dochodzącą pod Uście Gorlickie. Wody jeziora zalały całą zabudowę dawnej wsi Klimkówka, w tym blisko 50 zagród chłopskich, cerkiew i cmentarz oraz znaczny odcinek szosy z Ropy do Uścia Gorlickiego. Nową szosę poprowadzono zboczami, wysoko na brzegiem jeziora.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia