pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Wysoki Wierch

Wznoszący się na wysokość 899 m n.p.m. Wysoki Wierch (słowacki Šlachtovsky vrch lub Šlachtovsky) jest doskonałym punktem widokowym. Położony w grzbiecie Małych Pienin, ponad doliną Leśnickiego Potoku, pozwala zobaczyć szeroką panoramę od Tatr, poprzez Spisz, po Beskid Sądecki i Wyspowy, całe Pieniny i fragmenty Gorców. czytaj więcej

Wznoszący się na wysokość 899 m n.p.m. Wysoki Wierch (słowacki Šlachtovsky vrch lub Šlachtovsky) jest doskonałym punktem widokowym. Położony w grzbiecie Małych Pienin, ponad doliną Leśnickiego Potoku, pozwala zobaczyć szeroką panoramę od Tatr, poprzez Spisz, po Beskid Sądecki i Wyspowy, całe Pieniny i fragmenty Gorców.

Szczyt jest odsłonięty, otoczony łąkami. To doskonałe miejsce nie tylko na oglądanie widoków (jednych z najpiękniejszych w Pieninach) – spotkać można tu także paralotniarzy i modelarzy samolotowych. Latem, natknąć się można natomiast na pasterzy prowadzących wypas kulturowy owiec. Kiedy tylko pojawi się pokrywa śnieżna, na stokach pojawiają się narciarze.

Bibliografia:

Strojny Władysław, Pieniny, Warszawa, 1987.

Węglarz Barbara Alina, Spacerkiem po Starej Szczawnicy i Rusi Szlachtowskiej, Pruszków, 1999.

Podhale i Pieniny – Przewodnik dla aktywnych¸ Warszawa, 1997.

Małopolska przewodnik po województwie, oprac. Michał Gotfryd, Olszanica, 2007.

Źródła internetowe:

www.szlachtowa.pl

www.mount.cad.pl

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia