pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Narty i skutery wodne - Znamirowice

Punkt na szlaku: Karpaty Ekstremalne

Jazda na nartach lub skuterach wodnych, jak każdy sport ekstremalny, dostarcza wiele emocji i przyjemności. Uprawiana jest również na jeziorach, niestety na większości małopolskich jezior obowiązuje strefa ciszy lub sanitarna, co może stanowić poważną przeszkodę w uprawianiu tego sportu. Motorówki, skutery i narciarze wodni mogą pływać tylko na jeziorze Czchowskim oraz na połowie jeziora Rożnowskiego – na południe od miejscowości Koszarka do Siennej i Znamirowic. Część ta jest oddzielona bojami, a pływanie z wykorzystaniem silnika spalinowego dopuszczone jest w godzinach pomiędzy 9.00 a 18.00. Chociaż możliwości jazdy na skuterach czy nartach wodnych są ograniczone uchwałą samorządową, warto jednak ich spróbować, bowiem radość z uprawiania tych dyscypliny jest ogromna. czytaj więcej

Należy pamiętać, iż narty wodne to sport bardzo niebezpieczny. Konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, które wymagają, aby narciarz ubrany był w kamizelkę ratunkową. Będąc ciągniętym przez stanowiącą napęd motorówkę, nie trudno o wypadek. Prędkość jazdy może wynosić nawet 20-60 km/h. Najczęściej urazom ulegają dolne partie nóg. Upadek podczas szybkiej jazdy sprawia, iż są one poddane dużemu działaniu sił podczas kolizji z taflą wody. Należy pamiętać, aby akwen przeznaczony do uprawiania narciarstwa wodnego nie był zbyt wąski lub zbyt płytki, zwiększa to bowiem ryzyko kontuzji podczas jazdy. Warto również pamiętać, iż oprócz sternika w jednostce holującej winna znajdować się osoba pełniącą rolę obserwatora. Czuwa ona nad bezpieczeństwem narciarza, informuje sternika o jego ewentualnych wywrotkach lub położeniu względem jednostki holującej.

Sternik holujący narciarza winien legitymować się licencją na holowanie narciarza wodnego i statków powietrznych, wydawaną przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Prócz tego sternik musi posiadać odpowiedni patent uprawniający do prowadzenia jednostki holującej (kapitana motorowodnego, morskiego sternika motorowodnego, starszego sternika motorowodnego lub sternika motorowodnego).

Organizatorzy:

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, www.tkkf.org

Nowosądecki Klub Motorowodny, www.nkm.truckpartner.pl

Małopolski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, www.mozminw.pl

Znamirowice – Jezioro Rożnowskie. Przystań wodna w Znamirowicach znajduje się na zachodnim brzegu południowej części jeziora.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia