pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kajakarstwo górskie i rafting – Piwniczna-Zdrój

Punkt na szlaku: Karpaty Ekstremalne

Jedną z odmian sportu wodnego o charakterze ekstremalnym jest kajakarstwo górskie. Polega ono na spływaniu po górskich, rwących rzekach kajakami lub pontonami. Rzeki górskie mają bardzo szybki nurt, wiele przeszkód w postaci wirów wodnych, zwężeń, różnicy zniesień czy też powalonych drzew. Sport jest bardzo niebezpieczny, bowiem wypadki zdarzają się nieustannie – przewrócenie kajaka, rzadziej pontonu, to najczęstsze z nich. Zdarza się to tym częściej, im wyższy poziom trudności rzeki. W kajakarstwie górskim, dla rozróżnienia ich trudności, stosuje się sześciostopniową skalę – im trudniejsza jest do przepłynięcia dana rzeka, tym wyższą liczbą jest oznaczona. Najtrudniejsze rzeki oznaczone są jako WW6 według międzynarodowej skali trudności rzek górskich (White Water). Często poziom trudności na rzece jest zróżnicowany, dlatego też stosuje się dodatkowe oznaczenie.
Pokrewną formą kajakarstwa górskiego jest rafting, czyli pływanie po górskich rzekach w napędzanym siłą ludzkich mięśni pneumatycznym pontonie, sterowanym wiosłami. Spływ zaczyna się prowadzoną przez instruktora rozgrzewką, nauką podstawowych komend i zasad sterownia pontonem. Po jego zwodowaniu pozostaje już tylko stawić czoła falom, skałom, odwojom, zwężeniom nurtu. Pod czujnym okiem instruktora, przy użyciu specjalnego sprzętu oraz przy dopasowanym do umiejętności stopniu trudności rzeki, można przeżyć ekscytującą przygodę. czytaj więcej

W małopolskich Karpatach spływy pontonem lub kajakiem można odbyć na Dunajcu, Popradzie oraz Białce. Na Dunajcu trasa zaczyna się w Sromowcach Niżnych u wrót Przełomu Dunajca i kończy w Szczawnicy lub Krościenku nad Dunajcem. W skali trudności rzek górskich trasa plasuje się w grupie WW1 (2) . Oznacza to, że stopień trudności jest niski, trasa posiada otwarte koryto, łagodne zakręty, pojedyncze głazy. Momentami stopień trudności się zwiększa (drugi stopień trudności oznaczony w nawiasie). Występują drobne przeszkody, fale, małe odwoje i niskie progi, w niektórych miejscach woda nagle przyspiesza. Stopień trudności rośnie, zwłaszcza przy wyższych stanach wody. Z kolei na Popradzie najbardziej uczęszczany odcinek to Leluchów – Muszyna – Żegiestów. Trasie przyznano łatwy stopień trudności WW1. Spływy można odbyć pontonami raftingowymi lub polietylenowymi kajakami przez cały rok, za wyjątkiem kilku miesięcy, kiedy to rzeka jest zamarznięta. Trasę pokonamy samodzielnie lub z opieką instruktorską oferowaną na życzenie.

Organizatorzy:

Bagma Team, www.bagmateam.pl

Grupa Trip, www.trip.pl

Szkoła Kajakarstwa Górskiego i Raftingu Retendo, www.retendo.com.pl

Agencja Podróżnicza Świat, www.swiat.biz.pl

Adventure Sky Extreme Sport, www.adventure-sky.pl

Xwyzwanie, www.xwyzwanie.pl

Biuro Aktywnego Wypoczynku Altius, www.altius.pl

Czysta Frajda, Krynica-Zdrój, www.czystafrajda.pl

Piwniczna-Zdrój spływ do Rytra

Spływ pontonami rzeką Poprad można rozpocząć w Piwnicznej-Zdroju.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia