pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Loty na paralotni – Kluszkowce

Punkt na szlaku: Karpaty Ekstremalne

Loty na paralotni i lotni to jedne z najpopularniejszych rekreacyjnych form sportów lotniczych. To propozycja dla osób żądnych wrażeń i dużej dawki emocji. Elementem nośnym paralotni jest skrzydło. Uzyskuje ono profil aerodynamiczny wskutek przepływu powietrza i powstałego ciśnienia. Powierzchnia skrzydła może wynosić 20-30 m2 i ważyć pomiędzy 4 a 8 kg. Wersje dwuosobowe mają większą powierzchnię i wagę. Do skrzydła, za pomocą linek i taśm nośnych, podczepiona jest uprząż dla pilota. Uprząż paralotniowa kształtem przypomina plecak, który wraz z systemem taśm zabezpiecza pilota przed wypadnięciem. Najważniejsze z nich to taśmy udowe oraz taśma piersiowa, które stabilizują pozycję pilota. Wiele paralotni wyposażanych jest w przyspieszacz, który służy zmniejszeniu kąta natarcia, a w konsekwencji zwiększeniu prędkości i szybszemu opadowi. Ratowniczym systemem hamującym jest spadochron. Masa całego zestawu paralotni dochodzi do 20 kg, chociaż dostępne są także wersje czterokrotnie lżejsze. czytaj więcej

Sterowanie paralotnią opiera się na asymetrycznej deformacji skrzydła i zmianie sił działających na jego połowy. Można tego dokonać na dwa sposoby: zaciąganiem sterówki oraz przez balans ciałem[1]. Zaciągnięcie jednej ze sterówek powoduje skierowanie krawędzi ku dołowi i zwiększa m.in. współczynnik oporu jednej strony. W efekcie paralotnia skręca w kierunku zaciągniętej sterówki. Przechylenie ciała pilota w bok powoduje przesunięcie środka ciężkości układu i w efekcie zakręt w stronę przechylenia. W taki sam sposób steruje się lotnią. Prędkości osiągane są w granicach od 20 do ponad 60 km/h[2].

W Małopolsce można odbyć tandemowe loty paralotniowe z doświadczonym instruktorem, a dla osób pragnących latać samodzielnie istnieje możliwość ukończenia specjalistycznego kursu paralotniarskiego. Obejmuje ono ogólne informacje na temat paralotni, zasad lotu i bezpieczeństwa, a celem praktycznych zajęć jest nauka startów i lądowań oraz poprawienie umiejętności samodzielnego przygotowania i kontroli sprzętu przed lotem. Doskonali się również zmianę prędkości lotu, wykonywanie zakrętów, krążenie, stabilizację skrzydeł w locie, korygowanie przy znoszeniu przez wiatr. Loty na paralotni można odbyć w okolicach Szczawnicy, Krościenka nad Dunajcem oraz Kluszkowiec.

Organizatorzy:

Adventure Sky Extreme Sport, www.adventure-sky.pl

Xwyzwanie, www.xwyzwanie.pl

Kluszkowce – loty w Pieninach oferowane są ze stoków góry Wdżar w Kluszkowcach.

[1] http://www.culturewires.com/uncategorized/rozne-sposoby-wzbicia-sie-w-niebo-takie-jak-lot-balonem-czy-paralotnia/

[2] http://pl.wikipedia.org/wiki/Paralotnia

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!