pokaż na mapie pomniejsz mapę pełny ekran > <
rozszerz mapę >

Kežmarok – dwa chóry w jednym kościele: bazylika św. Krzyża

Malownicze miasto z dużym zamkiem i wieloma świątyniami jest ważnym punktem na mapie turystycznej Słowacji. Aż trzy kościoły udostępnione są do zwiedzania. Spośród nich na uwagę zasługują oryginalne rozwiązania muzyczne w bazylice św. Krzyża. czytaj więcej

Położone nad brzegami Popradu powstało z połączenia kilku wiosek słowackich i osad kolonistów saskich. Swoje bogactwo Kežmarok (niem. targ serowy) zawdzięczał położeniu na ważnych szlakach handlowych. Mimo licznych wojen, jakie przetoczyły się przez miasto, zachowało ono dawny, zabytkowy układ: od XV-wiecznego zamku, przez stare miasto, po interesujące świątynie i unikalną, cenną bibliotekę w dawnym liceum ewangelickim.

Późnogotycka bazylika św. Krzyża wybudowana w XV w. kilkakrotnie przechodziła do rąk protestantów, była też przebudowywana. Wnętrze zachowało jednak wiele dawnych elementów. Ciekawie potraktowano tu tematykę muzyczną.

Dużą rzadkością są dwa chóry muzyczne – każdy z nich posiada osobne organy. Jeden zbudowany jest od strony zachodniej, nad wejściem – drugi, znacznie mniejszy, na ścianie północnej prezbiterium, niemal nad ołtarzem. W obu też występują muzyczne przedstawienia.

Mniejszy, północny chór, jest też młodszy – pochodzi z 1651 r. Bogato rzeźbiona w ciemnym drewnie balustrada komponuje się z niewielkim, misternie rzeźbionym prospektem. Na jego zwieńczeniu dostrzec można kilka dmących w trąbki aniołów. Polichromia pod chórem przedstawia trzy anioły schylone nad książką – zapewne śpiewnikiem.

Bogato rzeźbiony daszek pobliskiej ambony posiada ornament przypominający lirę.

Większy chór pochodzi z 1572 r. Jego balustrada połączona jest z rzędem ławek, których oparcia przylegają do ściany. Pod parapetem tych ławek, bezpośrednio nad posadzką, umieszczono malowidła o tematyce muzycznej. Z ośmiu obrazów niektóre są tak zniszczone, że aż nieczytelne. Wszystkie przedstawiają najprawdopodobniej… św. Cecylię, tyle że grającą na różnych instrumentach. Na czterech obrazach od lewej strony trzyma ona instrumenty strunowe, na kolejnych dmie w instrumenty dęte.

To chyba jedyne, niezabezpieczone malowidła w tej bazylice.

Komentarze
Musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się!
Zdjęcia